Płatnerstwo  -  rekonstrukcje zbroi i dawnych monet

Płatnerstwo - rekonstrukcje zbroi i dawnych monet nr 2818

Lokalizacja: OpypyWięcej: koło Grodziska Mazowieckiego

INFORMACJE
Cena
30 / sztuka
Kontakt
Wojciech Sławiński
Wyślij e-mail
ul. Letnia 32
05-825 Opypy

tel: 22 3570662
tel: 506 091193
Pokaż na mapie
Uwaga: podczas kontaktu powołaj się na Favore.pl i zapytaj o rabat
Strona WWW
brak
Godziny
pn-pt: 10:00-18:00
sb: 10:00-14:00
rozwiń
WYŚLIJ ZAPYTANIE
Przykładowe zapytanie
Pan Grzegorz chce położyć kafle na schodach...
Witam,

zlecę wyrównanie i położenie glazury na schodach zewnętrznych.
Powierzchnia schodów do ułożenia ok. 10m2. Termin wykonania: 14 dni.
Proszę o kontakt i wycenę robocizny, materiały są już zakupione.

Pozdrawiam
Grzegorz Kowalski
 [rozwiń]
Oświadczam, że znam i akceptuję Regulamin Favore.pl i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu korzystania z Serwisu favore.pl oraz dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez Favore.pl Sp. z o.o. albo odbiorców danych zgodnie z Polityką Prywatności. Administratorem danych osobowych jest Favore.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Grochowska 341 lok. 32.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane w szczególności w celu wykonania Umowy zawartej z Tobą na podstawie Regulaminu, w tym do umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z serwisu favore.pl, w tym dodawania i publikowania zapytań/zleceń do Dostawców interesujących Cię usług i produktów oraz kontaktowania Cię z nimi. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. [zwiń]

OPIS USŁUGI


 
     Kiedy oglądamy wystawy różnych galerii czy sklepów pamiątkami i widzimy jak wiele (nazwijmy to) ,,mieczy’’, ,,szabel’’ i innej tzw. ,,broni’’ tam leży, wydaje się, że zrobienie miecza to tylko kwestia iluś tam godzin pracy i kawałka starego resoru. Na szczęście i ja tak kiedyś myślałem. Na szczęście, bo gdybym przypuszczał ile godzin spędzonych w bibliotekach i magazynach muzealnych, doświadczeń, potu, kilogramów zniszczonej stali i wypalonego węgla, a potem godzin, godzin i jeszcze raz godzin z młotkiem w ręku potrzeba, aby nareszcie umieć wykuć miecz tak jak robiono to przed wiekami, to moja pierwsza szabla nigdy by nie powstała. Tutaj właśnie zaczyna się istota mojej pracy, czyli Archeologia Doświadczalna.
     Idealna, ,,technologiczna’’ rekonstrukcja nie tylko wygląda tak jak wyglądał kiedyś oryginał, ale musi też być zrobiona tak jak oryginał był wykonany. Niestety ideałów nie ma, i dlatego obecny wygląd i technologia są tylko lepszym lub gorszym jego przybliżeniem. Zrekonstruowanie kształtu danego przedmiotu, to tylko początek. Cały kłopot zaczyna się dopiero wtedy, kiedy chcemy odtworzyć sposób jego wykonania. Nikt na świecie nie powie nam jak naprawdę Celtowie kuli swoje miecze. My nawet nie wiemy jak otrzymywali żelazo do ich produkcji. Oczywiście znamy procesy chemiczne zachodzące w ich piecach hutniczych, ale ,,znać’’ to wcale nie znaczy ,,potrafić’’. Tego właśnie trzeba się nauczyć, trzeba wczuć się w rolę starożytnego kowala czy hutnika, wyobrazić sobie jak mógł wykonywać dany przedmiot a potem sprawdzić to w praktyce. Jest to swoista wędrówka w czasie i rodzaj dziecięcej ,,zabawy w Indian’’, ale na tym polega właśnie ogromny urok tej pracy. Kilka lat temu wydawało mi się, że coraz częściej mogę sobie zadać pytanie, ,,CO’’ a nie ,,JAK’’ mam zrobić. Jednak rzeczywistość okazała się znacznie ciekawsza, bo zacząłem dostrzegać nowe problemy - i to nawet podstawowe - o których rozwiązaniu nie mam pojęcia, i tak jak kilkanaście lat temu, znowu "JAK" zaczyna być istotniejsze niż "CO". Takim przykładem jest choćby tajemnica samego otrzymywania żelaza. Pozostałości tysięcy pieców hutniczych, jakie odkryto w Górach Świętokrzyskich i na Mazowszu w połączeniu z obecnymi, mającymi pełne naukowe podstawy a mimo to bezskutecznymi próbami powtórzenia takiego wytopu, każą jednak spojrzeć nieco inaczej na naszych tzw. ,,barbarzyńskich’’ przodków. Przyznaję, że odkąd poznałem bliżej ich wyroby i tak naprawdę dotarło do mnie, jakie cudeńka potrafili zrobić i to w takich prymitywnych warunkach, nabrałem dla nich ogromnego szacunku. Wiele stosowanych wtedy technik obróbki metalu (i nie tylko metalu) zostało zapomnianych - boję się, że niestety bezpowrotnie. Ciągle jednak mam nadzieję, że uda mi się w końcu otrzymać w ,,dymarce’’ żelazo i wykuć z niego replikę dziwerowanego miecza.
     


kuznia_mshm.jpg 21.6 KB

Kilka moich prac:
Kaseta z pistoletem kapiszonowym (podróżnym),
 Połowa XIX w. (REKONSTRUKCJA)

Elementy stalowe oksydowane na granatowo, okucia srebrne.
Oprawa i kaseta z orzecha kaukaskiego.
Całość inkrustowana srebrem w ornament roślinny.

Kusza gotycka, XV - XVI w. (REKONSTRUKCJA)
Łoże dębowe, inkrustowane kością grawerowaną w ornament roślinny.
Winda typu angielskiego zamontowana na stałe.
Łuk stalowy.
 

 
WYMIARY:
   Długość łoża 110 cm.
Długość łuku 75 cm.
Naciąg łuku    ~ 350 kg.

Szabla husarska.
Rekonstrukcja wykonana na podstawie szabel z 2 poł. XVII w.
Głownia stalowa, kuta, hartowana selektywnie.
Ciągnięta na zastawie w 5 strudzin, dalej w jedno zbrocze i 2 strudziny.
Pióro obosieczne, bez młotka.
Jelec stalowy, kuty, inkrustowany srebrem w wypukły ornament roślinny, kapturek z ornamentem trawionym.
Trzon rękojeści drewniany, pokryty czarną skórą owiniętą skrętką z drutu srebrnego.
Pochwa drewniana pokryta czarną skórą, okucia zdobione ornamentem trawionym.
Miecz jednoręczny, IX - X w. (REKONSTRUKCJA)
Głownia dziwerowana, inkrustowana srebrem.
WYMIARY:
   Długość całkowita (bez pochwy) 935 mm.  
Długość głowni    770 mm.  
Waga (bez pochwy) 1,150 kg.
 Katana

Głownia stalowa, kuta warstwowo (SHIHOZUME), hartowana selektywnie.
Tsuba stalowa, kuta, pozostałe okucia mosiężne
Trzon rękojeści drewniany, pokryty czarną skórą , oplot z syntetycznego jedwabiu.
 

 
WYMIARY:
   Długość całkowita  99 cm.  
Długość głowni    67 cm.  
Głownia przy MENUKI (szer. / gr.)    3,2 /0,8 cm.  


Zapraszam serdecznie do kontaktu poprzez formularz.
Oddzwonię lub odpiszę niezwłocznie.
Wyślij zapytanie przez formularz

INNE USŁUGI TEGO UŻYTKOWNIKA
OPINIE O UŻYTKOWNIKU
Płatnerstwo - rekonstrukcje zbroi i dawnych monet - galeria
Płatnerstwo - rekonstrukcje zbroi i dawnych monet Oceń: OceńOceńOceńOceńOceń - średnia ocen: 4,5 na 5 (liczba ocen: 11)
Poprzednia usługa: Pod stringami skrywamy pikantne tajemnice !!!!   Następna usługa: NAUCZYMY CIĘ LATAĆ! SZKOŁA LOTNICZA ZAPRASZA!