Najlepszym rozwiązaniem w przypadku, kiedy chcemy uporządkować swoje sprawy rodzinne jest kontakt z adwokatem specjalizującym się zagadnieniach prawa rodzinnego. Na podstawie dokumentów i informacji uzyskanych od klienta jest możliwe ustalenie stanu faktycznego oraz ocena pod względem prawnym. Sprawy rodzinne dotykają sfery życia prywatnego, dlatego wymagają delikatnego podejścia i przemyślanych kroków prawnych, szczególnej wrażliwości i umiejętności prowadzenia mediacji.
Nieodzowne w takich sytuacjach jest wsparcie prawnika, który merytorycznie doradzi i pokieruje w trakcie postępowania sądowego, będzie Państwa powiernikiem. Najczęstsze przypadki, w których pomoc adwokata jest konieczna to: rozwód, separacja, alimenty, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, rozdzielność majątkowa.
Sprawy rodzinne wymagają subtelnego podejścia, w szczególności te związane z rozpadem małżeństwa. Jeżeli kryzysu w małżeństwie nie można zażegnać środkami polubownymi, pozostaje wówczas tylko rozstrzygnięcie sporu przez sąd. Postępowanie rozwodowe można zaliczyć do najtrudniejszych ze względów proceduralnych oraz na materię jakiej dotyka. Przedmiotem rozważań sądu w postępowaniu rozwodowym jest ocena stanu więzi między małżonkami oraz sytuacji ich małoletnich dzieci.
Decyzja o rozwodzie jest ostateczną decyzją małżonków, jednak gdy już zostanie podjęta, ważne jest, aby dowiedzieć się o wszystkich konsekwencjach prawnych, jakie z niej wynikają. Dlatego też należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc oraz opiekę prawną do profesjonalnego pełnomocnika. Przed sądem liczą się przede wszystkim dowody w sprawie oraz kompetencje prawne adwokata. Postępowania rozwodowe wymagają przygotowania odpowiedniej strategii i taktyki oraz indywidualnego podejścia do każdej prowadzonej sprawy.
Najczęstsze przyczyny rozwodów:
- zdrada małżeńska
- niezgodność charakterów
- alkoholizm partnera/partnerki
W sprawach alimentacyjnych istotne jest zajęcie wyważonego i racjonalnego stanowiska procesowego oraz staranne zgromadzenie niezbędnych dowodów.
Profesjonalna reprezentacja przez prawnika specjalizującego się w sprawach o alimenty z reguły skraca czas rozpoznania sprawy oraz ogranicza w dużym stopniu stres związany z postępowaniem sądowym.
Zgodnie z art. 133§ 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
Interpretując powyższy zapis, należy wskazać że rodzic dziecka, jeśli nie sprawuje nad nim bezpośredniej opieki i nie dostarcza środków na jego utrzymanie, jest zobowiązany do łożenia na dziecko. W sytuacji gdy rodzic nie wykazuje woli dobrowolnego przekazywania środków na rzecz dziecka, należy wystąpić do właściwego sądu z pozwem o ustalenie obowiązku alimentacyjnego.