Liposukcja jest zabiegiem pozwalającym kształtować sylwetkę ciała poprzez usunięcie zbędnej tkanki tłuszczowej z określonych regionów ciała, takich jak np. brzuch, pośladki, uda, ramiona, policzki, broda, szyja. Umożliwia usunięcie "opornego tłuszczu" nie poddającego się tradycyjnym metodom leczenia.
Najlepszymi kandydatami do zabiegu są pacjenci z prawidłową wagą ciała, z elastyczną, twardą skórą, z nadmiarem tkanki tłuszczowej w określonych regionach ciała. Na proces leczenia duży wpływ ma prawidłowy stan zdrowia. Również stan psychiczny, jak i realne oczekiwania decydują o zadowoleniu z efektów leczenia. Lepsze wyniki uzyskuje się u młodszych pacjentów, ale wiek nie stanowi przeciwwskazania do tego typu zabiegu. Należy liczyć się z większym ryzykiem zabiegu, jak i gorszymi efektami kosmetycznymi w przypadku występowania przewlekłych chorób, takich jak cukrzyca, choroby układu krążenia i oddechowego, zaburzenia obwodowego krążenia krwi.
Zanim zdecyduje się Pan(i) na zabieg liposukcji konieczna jest otwarta rozmowa z lekarzem o Pana(i) oczekiwaniach i obawach. Wspólnie z nim ustali Pan(i) zakres zabiegu jak i metodę leczenia.
Przed planowanym zabiegiem otrzyma Pan(i) instrukcje dotyczące przygotowania do zabiegu operacyjnego, takie jak zakaz spożywania posiłków i płynów w dniu zabiegu, odpowiednia suplementacja witamin, ewentualnie dodatkowe leki. Zostanie Pan(i) zbadany(a) przed zabiegiem, celem wykluczenia schorzeń mających istotny wpływ na proces leczenia. W pewnych sytuacjach klinicznych możliwe jest odsunięcie terminu zabiegu, a nawet dyskwalifikacja.
Wspólnie z lekarzem chirurgii plastycznej i lekarzem anestezjologii zostanie dobrany najlepszy dla Pana(i) sposób znieczulenia. Rodzaj znieczulenia uzależniony jest od techniki, zakresu i lokalizacji zabiegu. Małe zabiegi mogą odbywać się w znieczuleniu miejscowym.. W innych przypadkach stosowane jest znieczulenie przewodowe lub ogólne. Ze względu na towarzyszący niepokój i trudności w zasypianiu, w przeddzień zabiegu mogą Państwo otrzymać lek uspokajający. Wszelkie wątpliwości związane z rodzajem znieczulenia mogą Państwo omówić z lekarzem anestezjologiem w czasie wspólnej rozmowy przed operacją.
Czas trwania zabiegu jest zróżnicowany i zależy od ilości odsysanego tłuszczu, jego lokalizacji, użytej techniki i rodzaju znieczulenia - przeciętnie 2 godz., max 5-6 godz. Zabieg polega na wykonaniu małego nacięcia, przez które wąską kaniulę wprowadza się głęboko pod skórę w obręb tkanki tłuszczowej, którą zamierzamy usunąć. Kaniula podłączona jest do systemu wytwarzającego podciśnienie, dzięki czemu odbywa się zasysanie tkanki tłuszczowej. Kaniula jest przemieszczana pod skórą, tak aby minimalizować ilość koniecznych nacięć. Wszelkie nacięcia wykonywane są kosmetycznie, w miejscach trudno dostrzegalnych. Przez cały czas nad Pana(i) stanem zdrowia czuwa lekarz anestezjolog.