Watin Leasing&Finance S.A.
Spółka Akcyjna Watin Leasing&Finance została zarejestrowana w 1998 r. Jesteśmy firmą specjalizującą się w leasingu środków transportu: samochodów osobowych i lekkich samochodów dostawczych oraz najmu długoterminowego pojazdów i zarządzaniem flotami pojazdów
LEASING
Watin Auto to grupa umów leasingowych, których przedmiotem leasingu są środki transportu.
Watin Biuro to grupa umów leasingowych, których przedmiotem może być sprzęt komputerowy, teleinformatyczny, biurowy itp.
Watin Fabryka to grupa umów leasingowych dotyczących maszyn, urządzeń i linii technologicznych.
Korzyści wynikające z leasingu
Analizując umowy leasingowe, należy podkreślić, że nie ma uniwersalnych, ogólnych kryteriów, na podstawie których można stwierdzić, że leasing jest najkorzystniejszą formą finansowania. Poszczególne cechy leasingu dotyczą w różnym stopniu poszczególnych leasingobiorców, w zależności od ich indywidualnej sytuacji.
Wpływ na atrakcyjność umów może mieć praktycznie wszystko. Zaczynając od przedmiotu leasingu i jego własności, kończąc na tym, jaki podmiot zaciąga zobowiązanie. Mino różnorodności czynników istnieją elementy, które powinny zostać wzięte pod uwagę przy wyborze formy finansowania. Głównymi czynnikami podejmowania decyzji, o finansowaniu działalności leasingiem, są skutki podatkowe oraz warunki ekonomiczne inwestycji. Duże znaczenie ma też kryterium formalności związanych z podpisaniem kontraktu
Szczegółowa charakterystyka
Leasing umożliwia wyposażenie przedsiębiorstwa w najnowocześniejsze środki produkcyjne, dzięki czemu może ono skutecznie konkurować na rynku. W warunkach szybkiego tempa zmian technologii leasing jest szczególnie przydatny, gdyż umożliwia szybką wymianę wyposażenia.
Leasing jest korzystnym źródłem finansowania w sytuacji dużego ryzyka w określaniu przyszłego popytu. Jeżeli w umowie zawarta jest klauzula o możliwości wcześniejszego rozwiania umowy, to w przypadku braku popytu lub zmian technologii leasingobiorca jest w stanie uniknąć większych strat. Mniejsze straty są jednak nieuniknione. Jest to rozwiązanie w sytuacji, gdy zakupiony sprzęt okazał się całkowicie nieprzydatny
Firma leasingowa nie stawia tak wysokich wymagań jak bank. Aby uzyskać kredyt konieczne jest posiadanie przez przedsiębiorcę zdolności kredytowej. Wiąże się to z koniecznością dokonywania dodatkowych zabiegów formalnych w postaci uzyskania opinii z banku. Od mężczyzn może być wymagane jest przedstawienie książeczki wojskowej. Muszą mieć oni uregulowany stosunek do służby wojskowej. Do zawarcia umowy leasingu często wystarczają najważniejsze dokumenty ewidencyjne i finansowe firmy oraz karta wzoru podpisów. Dodatkowym utrudnieniem jest sposób zabezpieczenia kredytu. Banki wymagają z reguły wielu form zabezpieczeń, takich jak przewłaszczenie, zastaw, cesja praw z polisy ubezpieczeniowej AC, weksel in blanco wraz deklaracją wekslową czy poręczenie wekslowe współmałżonka, podczas gdy w umowach leasingowych głównym zabezpieczeniem jest sam przedmiot leasingu.
Umowę leasingu można podpisać w stosunkowo krótkim czasie. Dobro można odebrać bezpośrednio po dokonaniu pierwszej wpłaty.
Umowa leasingu, nie podlega opłacie skarbowej tak, jak to ma miejsce w przypadku np. umowy sprzedaży. Koszty opłaty skarbowej są często bardzo wysokie. Finansowanie za pomocą leasingu nie jest związane z wysokimi kosztami ustanowienia zabezpieczeń, jak ma to miejsce w przypadku emisji akcji lub obligacji czy kredytu.
Pozyskanie przedmiotów za pomocą leasingu nie wymaga jednorazowego zaangażowania dużych środków finansowych. Finansowanie za pomocą leasingu daje przedsiębiorcy możliwość dysponowania posiadanymi środkami pieniężnymi na inne cele niż modernizacja czy wymiana koniecznego dla jego działalności sprzętu, maszyn czy urządzeń technicznych. Przedsiębiorca może zaangażować posiadany kapitał w inną, bardziej istotną sferę działalności.
Jedną z najważniejszych zalet leasingu są korzyści podatkowe leasingobiorcy. Wiążą się one z tym, że część odsetkowa lub całość opłat leasingowych wliczana jest w ciężar kosztów. Zmniejsza to podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym, a więc i wydatki leasingobiorcy. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze źródła finansowania ważny jest fakt rozłożenia w czasie płatności podatku VAT, zamiast jednorazowej płatności. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku leasingu operacyjnego. Skumulowana płatność ma miejsce przy inwestycji finansowanej z leasingu finansowego, ze środków własnych bądź przy zakupie środków finansowanych z kredytu bankowego.
Leasing może stanowić dodatkowe źródło finansowania przedsiębiorstwa. Firma może korzystać z różnych kombinacji źródeł finansowania. Aktywa wchodzące w skład leasingu nie są wykazywane w aktywach bilansowych, a zobowiązania z tego tytułu mają charakter pozabilansowy. Przedsiębiorstwa korzystające z leasingu mogą więc ubiegać się o inne formy finansowania. Opłaty leasingowe nie obniżają bowiem zdolności kredytowej.
Przedmiot leasingu może być oddany do dyspozycji korzystającego w okresie krótszym, niż przy standardowym kredycie bankowym. Jest to szczególnie korzystne dla firm, które rozwijają się bardzo szybko i potrzebują środków w krótkim czasie. Niekiedy spłata leasingu dokonywana jest w okresie dłuższym niż spłata kredytu bankowego. Szczególnie istotne jest to w sytuacji niedoborów środków pieniężnych, które mogą wystąpić w trudniejszych okresach funkcjonowania firmy. Okres spłaty może być ekonomicznie bliski cyklowi życia obiektu.
Spłata leasingu może dokonywać się według ściśle ustalonych reguł lub też może być dostosowana do konkretnych możliwości płatniczych leasingobiorcy. Elastyczny jest harmonogram spłat zobowiązań. Płatności leasingowe mogą zostać rozłożone w czasie w taki sposób, aby było to korzystne dla leasingobiorcy. Mogą one zostać ustalone np. z uwzględnieniem sezonowości w obrotach. Czynsze leasingowe mogą być płacone z zysku wypracowanego przez przedmiot leasingu.
Umowa leasingowa może przewidywać nadzór i opiekę finansującego nad użyczonym sprzętem. Koszt operacji konserwacyjnych i remontowych pokrywa finansujący. Koszty te są wliczone w opłaty leasingowe. Może to być korzystne dla tych leasingobiorców, którzy nie mają możliwości lub też jest dla nich ekonomicznie niekorzystne, zajmować się utrzymaniem sprzętu w należytej sprawności. Czynności te taniej może wykonywać firma leasingowa. Ta zaleta leasingu będzie najprawdopodobniej w przyszłości rozwijana.
Zapraszam serdecznie do kontaktu poprzez formularz.
Oddzwonię lub odpiszę niezwłocznie.