Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Czy emeryt / rencista musi rozliczać się z urzędem skarbowym?

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGIDodaj zlecenie

Czy emeryt / rencista musi rozliczać się z urzędem skarbowym?

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
 • Zosia_Samosia 20 sty 2011, 11:40
  Moja mam jest na emeryturze. W zeszłym roku składała do urzędu skarbowego PIT37 bo miała odliczenia. Za 2010 rok nie ma co odliczać. Czy musi składać PIT.?
  Cytuj
 • 7nowela 20 sty 2011, 12:24
  ZUS/KRUS rozlicza świadczeniobiorców i nie ma potrzeby składania PIT.
  Cytuj
 • Kadra5 20 sty 2011, 14:30
  Potwierdzam, że nie ma potrzeby rozliczania podatku jeśli nie ma żadnych odliczeń. Podatek rozlicza organ rentowy i tyle.
  Cytuj
 • 100euro 20 sty 2011, 17:06
  A może warto popatrzyć się czy mama nie ma jakiś ulg. Chociaż nie ich dużo to jeszcze jakieś są. Może mama na internet albo jakieś orzeczenie o niepełnosprawności? Jak tak to można odliczać.
  Cytuj
 • Zosia_Samosia 20 sty 2011, 20:36
  Mama miał internet ale nie w 2010 roku tylko wcześniej i dlatego składała kiedyś PIT. Teraz raczej nie ma żadnej ulgi, którą mogłaby odliczyć.
  Cytuj
 • Zusowiec 21 sty 2011, 0:15
  Rozliczenie podatku dochodowego emeryta lub rencisty za 2010 rok
  Roczne obliczenie podatku dochodowego przez KRUS (otrzymanie formularza PIT-40A) nie oznacza, że emeryt lub rencista nie może rozliczyć podatku sam w urzędzie skarbowym, jeśli będzie ono dla niego korzystniejsze ze względu na przsyługujące mu ulgi lub wspólne rozliczenie z małżonkiem lub dzieckiem. Świadczeniobiorca KRUS, który otrzyma z Kasy PIT-40A i poza emeryturą lub rentą wypłacaną przez ten organ rentowy nie osiągał w 2010 r. innego przychodu, nie ma obowiązku składania w urzędzie skarbowym dodatkowego zeznania podatkowego. Podatek obliczony przez KRUS będzie podatkiem należnym emeryta/rencisty za rok 2010.

  http://www.krus.gov.pl/aktualnosci/dokument/artykul/rozliczenie-podatku-dochodowego-emeryta-lub-rencisty-za-2010-rok/


  I taka sama zasada obowiązuje w ZUS. ZUS przysyła PIT, aby ktoś wiedział ile dostał. Jeśli pracował na umowę o dzieło i płacił podatek a ma ulgi to składa PIT37 do fiskusa i wskazuje dochody z umowy o dzieło i ZUS.

  Jeśli ktoś nie ma dodatkowych zarobków oprócz renty/emerytury i nie korzysta się z ulg TO NIE TRZEBA ROZLICZAĆ SIĘ z FISKUSEM !!! .
  Cytuj
 • evKa 21 sty 2011, 7:06
  Moi rodzice mimo że są na emeryturze dorabiają sobie. Nie mają jakiś kokosów z tego, ale przynajmniej się nie nudzą. Kiedy człowiek pracuje to jest w jakimś wirze zadań. A na emeryturze co? czuje się nic nie wartym elementem społeczeństwa.
  Cytuj
 • Greed 21 sty 2011, 10:32
  Emerytów chętnie zatrudniają na umowę o dzieło. Nie ma z tym wiele kłopotów a i pożytek jest mają obie strony. Człowiek ma tam jakiś dochód, ubezpieczenie zdrowotne ma z renty czy emerytury. Pracodawca ma z kolei pracownika, którzy nie będzie żądał awansu, bo emeryt to raczej praca dorywcza.
  Cytuj
 • Zosia_Samosia 21 sty 2011, 14:00
  Jeśli mama chciałaby pracować to jej sprawa. Ja tam ją nie będę namawiała. Nie można tylko pracować. To co ma jej starcza i nie narzeka.
  Cytuj
 • Brat_PIT 21 sty 2011, 14:26
  To mamę rozliczy ZUS lub KRUS jeśli nie:
  -nie ma ulg z których chce skorzystać,
  - nie miała dochodów z innych źródeł niż renta/emerytura.

  Nawet jak ma ulgi to nikt nie może jej zmusić do skorzystania z nich. Natomiast dochody z innych źródeł musi rozliczyć.
  Cytuj
1 2 z 2  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum