Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Ile czeka się na wymówienie angażu?

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Ile czeka się na wymówienie angażu?

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Borewicz07 30 lip 2011, 12:08
    Przeglądałem wątki o zwolnieniach z pracy, dyscyplinarkach itp, ale nie znalazłem informacji ile czasu szef ma na wymówienie angażu jeśli pracownik coś schrzani w pracy? Wiem, że od decyzji szefa można się odwołać do sądu pracy w ciągu 7 dni, ale te 7 dni liczy się od dnia wymówienia.
    Cytuj
  • Druid 30 lip 2011, 12:31
    Ile czasu ma rozwiązanie umowy??? Dobre pytanie bo ja też tak nie za bardzo wiem, a nigdzie tego nie mogę znaleźć. Według mnie to chyba jak najszybciej od zaistnienia niekorzystnej decyzji.
    Cytuj
  • Zusowiec 30 lip 2011, 13:04
    Nie ma takiego okresu, takie wymówienie może być po miesiącu czy kwartale od zaistnienia zdarzenia. Ważne, aby skutki tego zaniedbania pracownika były widoczne do czasu wymówienia. Inaczej firma przegra przed sądem jeśli oczywiście pracownik się odwoła. Bo są też tacy co nie walczą - czują się winni zaniedbania i odchodzą z opuszczoną głową.
    Cytuj
  • Faustyn66 30 lip 2011, 14:44
    Kodeks pracy tak to definiuje

    art. 45
    § 1. W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.

    § 2. Sąd pracy może nie uwzględnić żądania pracownika uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy, jeżeli ustali, że uwzględnienie takiego żądania jest niemożliwe lub niecelowe; w takim przypadku sąd pracy orzeka o odszkodowaniu.

    W razie sporu przed sądem to firma musi wykazać, że rozwiązując umowę po pół roku od zdarzenia przyczyna wypowiedzenia jest nadal aktualna, a w tym czasie pracownik miał szansę na poprawę.
    Cytuj
  • KasaMova 30 lip 2011, 15:58
    Tylko to zależy o jakim rozwiązaniu umowy mówimy - takiej na czas nieokreślony czy po prostu dyscyplinarce. W przypadku tej drugiej firma ma miesiąc czasu na skorzystanie z art 52 par 2 k.p. Bieg miesiąca zaczyna się w chwili gdy przełożony dowiedział się o przyczynie np. pracownik obraził kontrahenta i ten po 30 dniach nie złożył kolejnego zamówienia i wtedy wyszło na jaw dlaczego.

    W tym pierwszym przypadku - umowa stała - nie ma granic czasowych, tak generalnie, bo jednak nie może być tak, że firma przypomina sobie po 5 latach, że podwładny coś tam kiedyś przeskrobał.
    Cytuj
  • Calisto 30 lip 2011, 18:33
    Z tego "rozwiązania" wyjęte są dwie grupy pracowników: ci w przedemerytalnym okresie ochronnym i pracownice w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego. W przypadku tej grupy pracowników sąd nie może zasądzić odszkodowania, musi w takim wypadku przywrócić pracownika do pracy. No chyba, że firma ogłosi upadłość, wtedy nikt nie ma ochrony.
    Cytuj
  • EasymakeMoney 30 lip 2011, 20:46
    Polecam wyrok SN z 2010, który wskazuje kiedy owa przedawnienie może nastąpić.

    "Termin zatarcia ukarania karą porządkową (art. 113 § 1 KP) może, w drodze analogii, stanowić wyznacznik utraty możliwości powołania się przez pracodawcę w wypowiedzeniu na zdarzenie, które nastąpiło przeszło rok przed dokonaniem wypowiedzenia."
    Wyrok SN z 23.11.2010 r., I PK 105/10

    Czyli jeśli minie termin z 113 § 1 KP to firma nie rozwiąże umowy stałej jeśli wcześniej pracownik naraził firmę na nieprzyjemności.

    Cytuj
  • Borewicz07 30 lip 2011, 21:22
    O widzę, że jakieś konkretne i sensowne odpowiedzi. Właśnie o to mi chodziło. Ktoś mi powiedział, że firma może zwlekać ile chce i trzymać tym samym pracownika na uwięzi - pracuj dłużej lub pa pa.
    Cytuj
  • LexNext 30 lip 2011, 22:59
    Dokładnie takie same konkluzje wynikają z innego orzeczenia SN.

    Wyrok z dnia 21 września 2001 r.
    I PKN 612/00

    1. Wypowiedzenie umowy o pracę - w przeciwieństwie do rozwiązania
    niezwłocznego - nie jest ograniczone terminem, a zatem możliwość złożenia
    skutecznego oświadczenia woli trwa tak długo, jak długo nie straciła aktualno-
    ści przyczyna przyjęta przez pracodawcę.
    2. Zasada swobodnej oceny dowodów zakłada selekcję zebranego mate-
    riału dowodowego według kryterium istotności jego poszczególnych elemen-
    tów, o której decydują przepisy prawa materialnego.

    Tu najważniejszy jest zwrot "jak długo nie straciła aktualności przyczyna przyjęta przez pracodawcę." to jest klucz do całej sprawy.
    Cytuj
  • Fafikon 30 lip 2011, 23:23
    Borewicz07 napisał:O widzę, że jakieś konkretne i sensowne odpowiedzi. Właśnie o to mi chodziło. Ktoś mi powiedział, że firma może zwlekać ile chce i trzymać tym samym pracownika na uwięzi - pracuj dłużej lub pa pa.
    W takim razie to żaden szef tylko zwykły szantażysta, który nie ma prawa tak postępować.
    Cytuj
1 2 z 2  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum