Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Jak zdobyć pozwolenie na sprzedaż piwa, strona 3

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Jak zdobyć pozwolenie na sprzedaż piwa

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Declaration 21 maj 2011, 13:35
    Nie wiem jakie teraz są kary za sprzedaż nieletnim - czyli osobom poniżej 18 roku życia - ale kiedyś było to 500 zł, a była propozycja mandatu na poziomie 2500 zł, a nawet kara 2 lat więzienia.
    W każdym razie cofnięcie pozwolenia na sprzedaż alkoholu jest dotkliwa bo o następne pozwolenie można wystąpić dopiero po 3 latach. Dla restauracji czy kawiarni to może być zabójcze, bo jednak na sprzedaży alkoholu dobrze się zarabia.
    Cytuj
  • DzikiDzik 21 maj 2011, 17:18
    Ja tam nie wiem jak to jest z tymi punktami sprzedaży alkoholu, ale u nas kiedyś bar z napojami wyskokowymi był... w Kościele.
    Autentycznie, wychodziła z tamtąd zalana młodzież i tak głośno śpiewała, że ostatecznie zlikwidowano bar.

    Tylko sam fakt, że coś takiego miało miejsce w kościele jest zaskakujące. Może sprzedawali bez zezwolenia? nie wiem, nie pytałem się.
    Nie ma zatem jakiejś reguły co i gdzie można sprzedawać, przynajmniej ja tak uważam.
    Cytuj
  • KasaMova 21 maj 2011, 21:19
    Kary za sprzedaż nieletnim nakłada się w drodze postępowania mandatowego a wysokość kart zawiera

    Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń - Dz.U. 2003 nr 208 poz. 2023 ze zm.

    Szczerze mówiąc to nie widziałem tam mandatu powyżej 500 zł, więc mandat 2500 zł chyba nie obowiązuje?
    Cytuj
  • SkasowyVAT 21 maj 2011, 23:26
    Prawo i kary dosyć często się zmieniają. W internetowym spisie odpowiedzi na interpelacje poselskie znalazłem taki wpis - co grozi przedsiębiorcy za sprzedaż piwa nieletnim oraz sprzedaż alkoholu z nie wiadomo jakich źródeł:


    (...)
    zgodnie z art. 15 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473, z późn. zm., dalej - ustawa) zabrania się sprzedaży napojów alkoholowych osobom do lat 18. Za naruszenie powyższego zakazu ustawa przewiduje dwojakiego rodzaju sankcje:
    - administracyjną, ponoszoną przez przedsiębiorcę korzystającego z zezwolenia w punkcie sprzedaży, w którym doszło do naruszenia, w postaci obligatoryjnego cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych oraz niemożności ubiegania się o wydanie nowego zezwolenia przez okres lat 3 od jego cofnięcia (por. art. 18 ust. 10 pkt 1 lit. a oraz ust. 11 ustawy),
    - karną, którą ponosi osoba winna dokonania sprzedaży (sprzedawca) oraz przedsiębiorca prowadzący punkt, w którym doszło do naruszenia w zakresie niedopełnienia przez niego nadzoru. Karą za popełnienie omawianego występku jest grzywna; ustawa przewiduje ponadto możliwość nałożenia środków karnych w postaci zakazu prowadzenia działalności objętej zezwoleniem lub przepadku napojów alkoholowych (por. art. 43 ustawy).

    W celu zarówno zabezpieczenia interesów przedsiębiorców przed ewentualnością popełnienia pomyłki związanej z oceną faktycznego wieku nabywcy, jak również w celu ochrony małoletnich przed następstwami spożywania alkoholu ustawa umożliwia sprzedawcy w razie uzasadnionych wątpliwości fakultatywną kontrolę dokumentów potwierdzających wiek nabywcy (art. 15 ust. 2 ustawy).
    W przypadku osób spożywających alkohol wbrew określonym w ustawie zakazom (odnoszącym się do miejsc) zastosowanie znajduje przepis art. 431 ustawy, określający wykroczenie, za którego popełnienie (lub usiłowanie) przewidziano karę grzywny oraz fakultatywnie nakładany środek w postaci przepadku napojów alkoholowych. Grzywna za popełnienie tego wykroczenia może być nakładana w postępowaniu mandatowym prowadzonym przez kompetentne organy.

    Zgodnie z pkt 52 tabeli A załącznika do rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz. U. Nr 203, poz. 2023, z późn. zm.) grzywna za tego rodzaju wykroczenie nałożona w postaci mandatu karnego wynosi obecnie 100 zł”.

    (...)

    Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Marka Twardowskiego z 16 lutego 2010 r. na interpelację nr 14100 ws. zakazu spożywania alkoholu przez nieletnich i egzekwowania tego zakazu
    Cytuj
  • KruczekPrawny 22 maj 2011, 6:06
    Niemożność starania się o pozwolenie przez 3 lata to nic. Kary za sprzedaż bez pozwolenia potrafią zrujnować.
    Według kodeksu karnego art 33 na takie spryciarza może został nałożona kara w stawkach dziennych od 10 do 2000 zł, a takich stawek może być od 10 do 360.
    łatwo policzyć, że minimalna kara to 100 zł a maksymalna to aż 720 tys. zł (0,7 mln zł).

    Ponadto sąd może orzec przepadek mienia (alkoholu) to jeszcze bardziej nakręca koszty.

    Czyli nie warto łasić się na 525 zł za pozwolenie.
    Cytuj
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum