Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Kiedy 50 proc. koszty uzyskania przychodu

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Kiedy 50 proc. koszty uzyskania przychodu

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Ciekawski 24 sty 2011, 10:31
    Dla kogo są przewidziane 50 proc. koszty uzyskania przychodu. W umowie o dzieło można mieć takie koszty i to byłoby dla mnie bardzo dobre rozwiązanie. Płaciłbym podatek od połowy dochodu. Tylko kiedy można z tego skorzystać tj czy każdy może sobie przyjąć, że poniósł takie koszty.
    Cytuj
  • 7z9 24 sty 2011, 11:34
    Nie każdy może mieć takie koszty. Przecież gdyby mógł każdy, to oczywistym jest, że każdy by chciał płacić podatek od połowy dochodu.
    Cytuj
  • Firmowiec 24 sty 2011, 14:22
    50 proc. koszty to są głownie dla artystów czy twórców. To jakby forma pomocy tej grupie "zawodowej".
    Cytuj
  • Ciekawski 24 sty 2011, 14:52
    Ale z tego korzystają nie tylko artyści, ale też osoby wykonujące projekt. Ale jakie warunki trzeba spełnić, aby fiskus się nie przyczepił?
    Cytuj
  • Goldman 24 sty 2011, 18:09
    W umowie o dzieło są trzy metody wyboru ustalania kosztów:
    ryczałt - 20 proc. (najprostsza metoda),
    Rzeczywiste koszty - tu należy prowadzić niemal księgowość i zbierać na wszystko rachunki.
    50 proc. koszty - tu faktycznie urzędy skarbowe często wtrącają nos i mówią, że akurat nie można było zastosować tej metody.

    A kiedy? Np. kiedy praca wykonywana przez pracownika, jest przedmiotem prawa autorskiego, a więc spełnia przesłanki utworu określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. To samo odnosi się do zleceniobiorców.
    Cytuj
  • 100euro 24 sty 2011, 20:47
    Inne warunki dla tej metody 50 proc. to:

    *pracownik jest twórcą w rozumieniu tej ustawy i uzyskiwanie przychodu przez pracownika wynika z korzystania przez twórcę z tychże praw lub rozporządzania tymi prawami,

    *umowa o pracę przewiduje zróżnicowanie wynagrodzenia należnego pracownikowi na część związaną z korzystaniem z praw autorskich i część związaną z wykonywaniem typowych obowiązków pracowniczych oraz pracodawca prowadzi stosowną dokumentację w tym zakresie, np. prowadzi szczegółową ewidencję czasu pracy twórczej pracownika.

    Wiem, że fiskus strasznie się czepia tych podwyższonych kosztów. Wiadomo, mniej kasy i niższe premie.
    Cytuj
  • Rogalik 25 sty 2011, 0:34
    Należy sięgnąć do interpretacji podatkowych i zobaczyć jako to wygląda. Ja znalazłem taką:

    Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, IPPB2/415-1165/08-2/MG, 2008.11.04

    "Wnioskodawca zatrudnionym jest na umowę prace na stanowisku architekta, w firmie zajmującej się między innymi projektowaniem architektonicznym. Do obowiązków służbowych Wnioskodawcy należy wykonywanie projektów architektonicznych, będących dziełem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (art. 1 ust. 2 pkt 6). W umowie o pracę znajdują się następujące zapisy:

    *„w trakcie trwania stosunku pracy autorskie prawa majątkowe do wszystkich utworów Pracownika przechodzą na rzecz Pracodawcy”,
    *„90% wynagrodzenia za pracę wykazanego w § 4 umowy o pracę obejmuje wynagrodzenie za wykonywanie prac, w związku z którymi następuje przeniesienie wszelkich autorskich praw majątkowych na Pracodawcę oraz innego rodzaju rozporządzanie prawami autorskimi”.


    Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do wynagrodzenia z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub rozporządzania tymi prawami stosuje się koszty uzyskania przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki ubezpieczeniowe.

    Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie iż przytoczone, istniejące w umowie o pracę zapisy, pozwalają na zastosowanie przepisów dotyczących 50% kosztów uzyskania przychodu, w związku z wykonywaniem projektów architektonicznych.


    Dyrektor odpowiedział tak,
    "Reasumując, w opisanym we wniosku stanie faktycznym istniejące w umowie o pracę zapisy, mówiące o tym, że w trakcie trwania stosunku pracy autorskie prawa majątkowe do wszystkich utworów przechodzą na rzecz pracodawcy oraz, że 90% wynagrodzenia za pracę wykazanego w § 4 umowy o pracę obejmuje wynagrodzenie za wykonywanie prac, w związku z którymi następuje przeniesienie wszelkich autorskich praw majątkowych na pracodawcę, zakładając, że pracodawca prowadzi szczegółową ewidencję czasu pracy twórczej pracownika, a Wnioskodawca jest twórcą w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i praca spełnia przesłanki utworu, pozwalają na zastosowanie przepisów dotyczących 50% kosztów uzyskania przychodów, w związku z wykonywaniem projektów architektonicznych."
    Cytuj
  • Kadra5 25 sty 2011, 6:09
    Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 cyt. ustawy, koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.
    Interpretacja IPPB2/415-929/10-4/MS1 z 14.01.2011 r. - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
    Cytuj
  • InspektorABC 25 sty 2011, 9:10
    Orzecznictwo podatkowe jest raczej jasne w tym względzie .

    O zastosowaniu podwyższonych kosztów uzyskania przychodów decyduje wyłącznie fakt osiągnięcia przez podatnika przychodu za wykonanie czynności (utworu) będącej przedmiotem prawa autorskiego lub praw pokrewnych. Koszty uzyskania przychodu w wysokości 50% mogą być zastosowane tylko do tej części wypłaconego wynagrodzenia za pracę, która stanowi dla pracownika przychód z tytułu praw autorskich ( np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 2009.11.19 IPPB4/415-550/09-4/JK2).
    Także raczej pan Edzio czy Jan kładący kafelki w domu u kogoś nie skorzysta z tego przywileju.
    Cytuj
  • JaPrezes 25 sty 2011, 9:30
    Generalnie trzeba wytworzyć jakiś utwór, aby skorzystać z podwyższonych kosztów. A utworem w rozumieniu prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim...). Utworami mogą być np.
    • wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe),
    • plastyczne,
    • fotograficzne,
    • lutnicze,
    • wzornictwa przemysłowego,
    • architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne,
    • muzyczne i słowno-muzyczne,
    • sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne,
    • audiowizualne (w tym filmowe).

    Jak np. ktoś zrobi autorski kurs języka to jest to utwór i może sobie podwyższyć koszty podatkowe.
    Cytuj
1 2 z 2  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum