Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Zwrot kosztów podróży dla zleceniobiorcy

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Zwrot kosztów podróży dla zleceniobiorcy

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Teskomunia 2 cze 2011, 12:36
    Ile wynoszą koszty do zwrotu dla zleceniobiorcy za podróż służbową i czy takie zwroty są opodatkowane. Szukam takich informacji bo mi są potrzebne, ale coś nie mogę znaleźć. Chodzi mi o zleceniobiorców a nie pracowników. Do tych ostatnich to informację mam co i jak. Ale ci nieszczęśni zleceniobiorcy.
    Cytuj
  • DDP7 2 cze 2011, 15:35
    Generalnie zwroty nie są opodatkowane jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione
    1) w celu osiągnięcia przychodów lub
    2) w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub
    3) przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub
    4) przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5, w związku z wykonywaniem tych funkcji.

    Mówi o tym art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o PIT. Poza tym zwrot kosztów nie musi się ograniczać tylko do wyjazdów w której znajduje się siedziba zleceniodawcy lub określone w umowie stałe miejsce jej wykonywania.
    Czy są jakieś górne stawki zwrotu - w przypadku pracowników nie ma, choć koszty wyżywienia i noclegu są ograniczone i nazywa się to dietami. Ale czy tak samo jest do zleceniobiorców to nie wiem.
    Cytuj
  • 500nowelalaustawy 2 cze 2011, 18:48
    Zwrot kosztów wyjazdów (zapewne chodzi o służbowe) musi wynikać z zawartej umowy oraz rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. nr 161, poz. 1106 z późn. zm.).
    Zwrot jest oczywiście nieopodatkowany to jest raczej oczywiste, natomiast od 1 sierpnia 2010 zwrot kosztów podróży jest wolny od składek na ZUS również w stosunku do zleceniobiorców - § 2 pkt 15 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej.
    Cytuj
  • Teskomunia 2 cze 2011, 22:42
    Właśnie chodzi też o podróż, bo jest podróż jako taka i podróż służbowa. Czy to jest to samo czy nie. Literalnie czytając podróż jest jakby szerszym pojęciem od wyjazdu służbowego, prawda. Czy w ogóle określenie podróż służbowa stosuje się do zleceniobiorcy, ten wszak nie jest pracownikiem więc nie ma podległości w stosunku do zakładu pracy.
    Cytuj
  • Druid 2 cze 2011, 23:12
    Ustawa o PIT w ogóle nie posługuje się zwrotem podróż służbowa tylko samym zwrotem podróż. Jak dla mnie dla celów podatkowych jest to to samo, a nawet więcej, bo podróż to też taki wyjazd aby coś załatwić w związku ze zleceniem jako jakaś dodatkowa czynność np. wyjazd do urzędu po zezwolenia, na podstawie których można dopiero wykonać zleconą czynność.
    Cytuj
  • ZielonaWyspa 3 cze 2011, 6:29
    Oczywiście, że są limity na zwrot kosztów podróży, inaczej każdy wpisywałby tyle ile mu się podoba. Nie ma znaczenia czy ktoś jest pracownikiem czy tylko zleceniobiorcą, bo to wynika właśnie z posługiwania się przez ustawę o PIT zwrotem podróż. Gdyby było napisane podróż służbowa to dotyczyłoby to tylko pracowników sensu stricte.
    Cytuj
  • Enzon 3 cze 2011, 7:29
    TYlko ustawa o PIT mówi coś o "właściwych rozporządzeniach" które regulują zwroty za podróż. A te "właściwe" rozporządzenia to jakie? Temat faktycznie jest intrygujący.
    Cytuj
  • ZielonaWyspa 3 cze 2011, 10:58
    Ciekawe spostrzeżenia i wyjaśnienia znajdują się poniższym wyroku WSA z Opola

    I SA/Op 296/09 - Wyrok WSA w Opolu z 2009-10-28

    " powołanym art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy ustawodawca posłużył się terminem "podróż" bez określenia "służbowa", dlatego też zakres tego zwolnienia jest szerszy, ponieważ nie ogranicza się ono jedynie do podróży służbowych, ale do wszelkich podróży osób niebędących pracownikami, pod warunkiem, że zostały spełnione przesłanki z art. 21 ust. 13 ww. ustawy, tj. wypłacone diety i inne należności nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów świadczeniobiorców oraz zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów."

    oraz dalsza część

    "Cytowany art. 21 ust. 1 pkt 16 wprost wskazuje, że zwolnienie określone w tym przepisie odnosi się zarówno do pracowników (lit. a) jak i do osób niebędących pracownikami (lit. b). Zatem dla obu wyszczególnionych grup zastosowanie mają powołane wyżej rozporządzenia. Nie ma żadnego znaczenia fakt, że w tytułach obu rozporządzeń wskazani są tylko pracownicy oraz, że z treści tych rozporządzeń nie wynika wprost wskazanie do ich stosowania wobec innych osób."

    Gdyby to wziąć jak ocenił to WSA, to zwrot kosztów podróży dotyczy również tych pracujących czy raczej wykonujących zadania na podstawie umowy o dzieło, a nie tylko zlecenia. I pewnie ma to zastosowanie również do innych umów typu np. agencyjna.
    Cytuj
  • DexterII 3 cze 2011, 11:41
    Enzon napisał:TYlko ustawa o PIT mówi coś o "właściwych rozporządzeniach" które regulują zwroty za podróż. A te "właściwe" rozporządzenia to jakie? Temat faktycznie jest intrygujący.
    Zapewne chodzi o dwa rozporządzenia ministra pracy z grudnia 2002

    *w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990 ze zm.) oraz,

    *w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.).

    Ale czy one odnoszą się do zleceniobiorców?
    Cytuj
  • ZielonaWyspa 3 cze 2011, 14:13
    Dokładnie chodzi o te dwa rozporządzenia. Wskazany przez ze mnie wyrok WSA w Opolu stwierdza odnośnie tych dwóch rozporządzeń, że nie ma znaczenia fakt, że w tytułach obu rozporządzeń wskazani są tylko pracownicy oraz, że z treści tych rozporządzeń nie wynika wprost wskazanie do ich stosowania wobec innych osób.
    Nie ma oddzielnych przepisów wykonawczych dotyczących pracownika w podróży służbowej i oddzielnych dotyczących podróży osoby niebędącej pracownikiem. Wobec czego limity określone w ww. rozporządzeniach należy stosować zarówno do pracowników w podróży służbowej jak i do innych osób w podróży niebędących pracownikami.
    Cytuj
1 2 z 2  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum