Favore.plForumO urodzie, zdrowiu i modzie

Jak zostać dawcą szpiku?

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Jak zostać dawcą szpiku?

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
Wróć do forum: O urodzie, zdrowiu i modzie 1 2 z 2  
  • Eli2010 10 paź 2010, 15:11
    Oczywiście ostatnio jest bardzo głośno o tym za sprawą pewnej znanej pary, ale myślałam o tym dużo wcześniej jak oddać szpik kostny. Myślałam myślałam i nic z tego nie wychodziło, no i fakt, że teraz czętso Doda przypomina mi o tym, ale nie wciąż nie wiem gdzie można się zgłosić żeby zostać takim dawcą?
    Cytuj
  • MemoNemo 10 paź 2010, 16:45
    Wejdź sobie na stronę tej fundacji, która się tym zajmuje
    http://www.fundacjauj.pl/information.php?l=pl
    i tam jest do wypełnienia taka deklaracja, chyba jak ją wyślesz to mogą Cię zaprosić na badanie.
    Cytuj
  • caipirinha 10 paź 2010, 18:20
    Ja też myślałam o tym... na pewno szlachetna akcja, ale troche się boje tego zabiegu, to podobno bardzo bolismutny
    Cytuj
  • WitoldEs 10 paź 2010, 19:49
    Boli tyle co zwykle pobieranie krwi, bo na tym to polega. Potem są specjalistyczne badania tej krwi żeby sprawdzić czy sie nadajesz na dawcę. Bo samo zgłoszenie nie oznacza, że będziesz komuś oddawać szpik! Zostajesz dawcą, ale POTENCJALNYM.
    Cytuj
  • Orion456 10 paź 2010, 22:48
    Dokładnie, większość ludzi chyba to myli i myślą, że od razu będą życie ratować, a tymczasem prawdopodobieństwo, że nasze DNA będzie tak zbieżne z chorym na białaczkę, że będzie można zrobić przeszczep, jest bardzo małe. 1 do 250tys czy coś takiego... Więc nie ma co się nastawiać od razu na oddawanie szpikuuśmiech
    Cytuj
  • Eli2010 11 paź 2010, 0:45
    Ojej, aż tak mało? Myślałam,że to bardziej skuteczne... jest sens w takim razie robić w ogóle taką akcję...
    Cytuj
  • Ferdynand 11 paź 2010, 6:55
    No wiesz, tonący brzytwy sie chwyta. Dla wielu chorych to jedyna szansa na przeżycie! W tej sytuacji pewnie myślałabyś, że to nie tak małoprzymrużenie oka Poza tym to właśnie ze względu na tak małe szanse zostania dawcą akcja ma tym większy sens, im więcej ludzi zdecyduje się sprawdzić czy mogą zostać dawcami. Większa szansa, że komuś się uda...
    Cytuj
  • Eli2010 11 paź 2010, 10:25
    Weszłam na tą stronę, ale tam pisza, że jak będą mieć fundusze to sie odezwą, a w kolejce czeka kupa ludzi. Czegoś tu nie rozumiem, robią tyle zamieszania, a jak chce sie oddać krew i zerejestrować to nie można...
    Cytuj
  • Raf1975 11 paź 2010, 14:23
    Chodzi o to, że koszt badania krwi (typowanie zgodności cech) i rejestracji w banku dawców jest bardzo duży, 250zł. Państwo do tego nie dopłaca, nie każdego stać by samemu zapłacic. Myślę, że taka wielka kolejka to właśnie efekt tego co ostatnio dzieje się w mediach... Trzeba cierpliwie poczekać albo samemu opłacić koszty.
    Cytuj
  • Apoliner 11 paź 2010, 16:49
    Ja polecam tę stronę: http://www.dkms.pl/index.php?id=314 można od nich otrzymać deklaracje i pałeczkę do pobrania śluzu (w tv pokazywał ktoś, wcale nie trzbea oddawać krwi) więc nigdzie nie trzeba jeździć, tyle, ze oni nie informują o wynikach badań (koszty) jak je przeprowadzą, a tylko jesli się zdarzy, że dana osobą może być dawcą, to do niej dzwonią.
    Cytuj
1 2 z 2  
O urodzie, zdrowiu i modzie - dyskusje na forum