Uproszczona księgowość to klucz do sukcesu małych firm, które poszukują efektywnych rozwiązań finansowych. Dzięki niej właściciele mogą skupić się na rozwoju działalności, mając pewność, że sprawy księgowe są zorganizowane. W artykule przyjrzymy się podstawom, korzyściom oraz wyzwaniom związanym z tym systemem.
Do dynamicznego rozwoju firmy potrzeba nie tylko motywacji i ogromnego nakładu pracy, ale też dopełnienia wszelkich kwestii formalnych. Jednym z ważniejszych obszarów jest obsługa kadrowo-płacowa, której prowadzenie warto zlecić firmie zewnętrznej czyli udać się do biura rachunkowego. Dzięki temu przedsiębiorstwo zapewnia sobie najwyższą jakość usług i duże oszczędności. W tym artykule dowiesz się, co dokładnie warto wiedzieć na ten temat!
W przypadku prowadzenia i rozwoju firmy oraz planowania rozpoczęcia działalności często pojawia się dylemat z którego biura rachunkowego skorzystać. Wybór zewnętrznej instytucji do prowadzenia księgowości jest trudny ze względu na ogromną konkurencję rynkową. Czym więc należy kierować się przy wyborze odpowiedniego wykonawcy? Sprawdź, na co zwrócić uwagę i które usługi są szczególnie ważne.
Podatek VAT to świadczenie opłacane z tytułu sprzedaży towarów i usług. Danina dotyczy zarówno jej sprzedawców oraz nabywców, ponieważ jego wartość doliczana jest do wartości netto transakcji kupna-sprzedaży.
Pracodawcą nazywamy osobę lub instytucję, która zatrudnia osoby w ramach stosunku pracy. Pracownikiem natomiast jest osoba fizyczna, zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 21 marca 2019 r., w którym przedłużył możliwość składania zeznania CIT-8 przez niektórych podatników osiągających dochody wolne od podatku dochodowego od osób prawnych do 31 października 2019 roku.
Podczas trwania działalności gospodarczej, zdarzyć się może sytuacja, w wyniku której administracja skarbowa może nałożyć na podatnika obowiązek sporządzenia korekty np. kosztów i przychodów.
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało wprowadzenie nowych rozwiązań, które pomogą w uproszczeniu systemu podatkowego w Polsce. Pierwszym krokiem stało się wdrożenie nowej struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego, która zacznie obowiązywać od lipca 2019 roku. Struktura JPK_VDEK ma zastąpić aktualnie stosowany JPK_VAT oraz deklaracje VAT, co wiąże się z ograniczeniem obowiązków przedsiębiorców wobec urzędu skarbowego.
Wiele osób decydujących się na założenie własnej firmy postanawia poprowadzić ją w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zainteresowanie tym podmiotem znacznie wzrosło kilka lat temu, kiedy to ustawodawca obniżył minimalny kapitał zakładowy wymagany do jego utworzenia z 50 000 złotych do zaledwie 5 000 złotych
Przedsiębiorcy niezależnie od formy prowadzonej działalności zobowiązani zostali do prowadzenia firmowej księgowości. Osoby fizyczne, spółki jawne i cywilne osób fizycznych, a także spółki partnerskie, których przychody za ubiegły rok obrotowy nie przekroczyły równowartości 1 200 000 euro mogą zdecydować się na wykorzystanie w tym celu uproszczonego odpowiednika księgowego.