Favore.plForumBranża przemysłowa i rzemieślnicy

Kolektory słoneczne

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Kolektory słoneczne

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Hurricane 4 mar 2011, 8:56
    Czy opłaca się w domu montować kolektory słoneczne? Jakie są oszczędności i czy w ogóle. Bo to drogie urządzenia po 15-20 tys. zł bodajże jedna sztuka.
    Słyszałem, że można na to dostać dotację z jakiejś instytucji.
    Cytuj
  • GUEST 4 mar 2011, 9:19
    W Rzepie czytałem że przy 150 metrowym domu kolektory słoneczne zwracają się w 3 lata. Nie pamiętam czy były podane ceny, ale mój znajomy ma dom więc jaki mi pokazał koszty ogrzewania to zdębiałem. Ja płacę ok 500-600 zł rocznie a on 10 razy tyle.
    Cytuj
  • Road66 4 mar 2011, 12:49
    Opłaca się zawsze. Tylko prosta zasada im droższe są kolektory tym okres zwrotu się wydłuża, chyba że za ciepło płacisz jakiejś niebotyczne pieniądze.
    Kolektory są po 10 i po 20 tysięcy, ale są też takie po 7-8 tys. i też się sprawdzają. Ale nawet najlepsze kolektory zamontowane przez amatora mogą nic nie dać.
    Cytuj
  • GUEST 4 mar 2011, 13:23
    O już mam
    Rzepa pisze tak o opłacalności kolektorów słonecznych

    "Dla pięcioosobowej rodziny mieszkającej w domku jednorodzinnym o metrażu 150 mkw. kolektor słoneczny zapewnia w skali roku oszczędności ok. 3 tys. zł. Układ 4,56 mkw. kolektorów może pokryć ok. 60 proc. rocznego zapotrzebowania trzy-, pięcioosobowej rodziny na ciepłą wodę użytkową. Koszt zakupu oraz instalacji takich kolektorów wynosi 12 – 13 tys. zł."

    Oszczędności 3 tys. zł kurcze jakbym miał tyle płacić to bym zbankrutował, a tu mowa tylko o oszczędnościach.
    Cytuj
  • Hurricane 4 mar 2011, 16:31
    No tak sam kolektor może i kosztuje 6 czy 8 tysięcy ale to jest kolektor, a to musi być cała instalacja. Położenie i zamontowanie rurek też kosztuje.
    Cytuj
  • 230V 4 mar 2011, 19:07
    Dla speców na stronie http://www.kolektorek.pl znajduje się kalkulator do wyliczania oszczędności zastosowania kolektorów. Program oczywiście w wersji demo, za resztę trzeba płacić.
    Cytuj
  • WRC 4 mar 2011, 21:28
    Polecam świetny tekst Prof. dr hab. inż. Edwarda Hutnika oraz dr inż. Jarosława Dąbrowskiego z
    Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Katedra Budownictwa i Infrastruktury

    "Opłacalność ekonomiczna zastosowania instalacji kolektorów słonecznych do podgrzewania wody użytkowej"
    http://www.elektroenergetyka.pl/639/elektroenergetyka_nr_07_09_e1.pdf

    Sam tytuł mówi już sam za siebie.
    Cytuj
  • Atomowiec 5 mar 2011, 1:09
    Trzeba sobie policzyć ale mnie wychodzi, że się nie opłaca

    Załóżmy, że ktoś wydaje 130 zł miesięcznie za podgrzanie wody co daje kwotę roczną 1560 zł.
    Producenci kolektorów podają, ze ich rozwiązanie pozwoli obniżyć koszty o 40-70 proc. Przy tym niższym daje to ok. 620 zł, a tym wyższych ok. 1100zł
    Koszt systemu

    *Niech to będzie wersja najtańsza za 7 tys. Niech taki system działa niezawodnie przez 25 lat. Czyli roczny wydatek to 7 tys./25 lat = 280 zł.
    *koszt prądu na utrzymanie całego systemu rocznie 80-120 zł
    *koszt wymiany tych płynow technicznych co 5 lat (bez kosztu usługi) 100 zł.
    *koszt utraconych odsetek – 7 tys. zamiast na kolektor można wpłacić do banku na lokatę (niech to będzie 5 proc. rocznie czyli 350 zł)
    Razem koszty. 280 zł + 120zł + (100zł/5)+350 = ok. 750-800 zł
    Czyli jeśli dzięki kolektorowi zaoszczędzę 40 proc. kosztów to poniosę stratę (620 zł – 750 zł). Dopiero przy 70 proc. mam jakiś tam zysk. Wychodzi z tego, ze to się nie opłaca.
    Cytuj
  • Andorek 5 mar 2011, 6:54
    Kolektory to inaczej zamienianie ciepła słonecznego na inną postać energii. Przy słabo nasłonecznionych miejscach lub gdy dostęp światła zasłaniają drzewa wydajność układu może być niższa. Ale technika idzie do przodu i kolektory sprzed 5 czy 10 lat to nie to samo co obecne. Teraz układy są bardziej wydajne.
    Cytuj
  • ObywatelKowalski 5 mar 2011, 8:47
    Po to państwo daje wsparcie i po to UE pakuje kasę, aby oszczędzać energię. Można się starać o dotacje z NFOŚiGW o dotacje na takie kolektory.
    Cytuj
1 2 3 4 z 4  
Branża przemysłowa i rzemieślnicy - dyskusje na forum