Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Czy regulacje kantorów internetowych są wystarczające z punktu widzenia StrefaWalut. pl?

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Czy regulacje kantorów internetowych są wystarczające z punktu widzenia StrefaWalut. pl?

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • konto_usuniete_279061 10 paź 2012, 15:40
    Czy regulacje kantorów internetowych są wystarczające z punktu widzenia StrefaWalut.pl?
    Prawo dewizowe precyzuje jak ma wyglądać i działać kantor, ale idącego już w setki milionów złotych obrotu walutą w internetowych kantorach już należycie nie kontroluje.
    W ustawodawstwie nie zdefiniowano jeszcze pojęcia „kantor internetowy”, a co za tym idzie, nie pojawiły się regulacje mówiące o tym jak należy prowadzić tą wirtualną działalność. Właściciele e-kantorów działają więc na podstawie przepisów dotyczących ich stacjonarnych odpowiedników, według których za kantor uznaje się działalność gospodarczą prowadzoną na podstawie zezwolenia NBP, która polega na kupnie i sprzedaży walut. Kantor musi mieć też odpowiednio wyposażony i bezpieczny lokal. Poza tym, kantory internetowe mają obowiązek rejestracji bazy danych klientów w Generalnym Inspektoracie Ochrony Danych Osobowych a także powinny stosować zabezpieczenia ochrony przesyłu informacji SSL (takie same zabezpieczenia, które są znane w bankach). Wszystkie opisane powyżej wymagania sprawdzają się dobrze w przypadku kantorów tradycyjnych, gdzie mamy do czynienia z jednoczesną wymianą waluty pomiędzy klientem a kantorem. Jednak, w Internecie jest jednak trochę inaczej. Wirtualna wymiana walut może bowiem trwać nawet kilka dni, w czasie którym e-kantor dokonuje wymiany na setki tysięcy złotych. Kantory operują więc bardzo dużymi kwotami, które mogą również skusić nieuczciwych przedsiębiorców i oszustów do nadużyć.
    „W przypadku e-kantorów nie mamy takich zabezpieczeń i gwarancji jak w bankach więc pole do nadużyć jest większe. Dlatego niektóre kantory internetowe, a w szczególności te którym zależy na zbudowaniu zaufania do branży, same domagają się dodatkowych regulacji i nadzoru” – zauważa Jakub Kowalak ze Strefawalut.pl, pierwszej w Polsce porównywarki kantorów internetowych.
    "Sytuacja jest paradoksalna, bo zazwyczaj rynek broni się przed regulacjami. My ich chcemy" – powiedział z kolei Paweł Kyć z Internetowykantor.pl.
    W 2011 kantorów internetowych było tylko kilka, obecnie jest ich już ponad trzydzieści. Trzy największe kantory w poprzednim roku wymieniły ponad miliard złotych każdy z osobna. Miesięczne obroty całej branży idą w setki milionów złotych. Liczby te pokazują, dlaczego należy zadbać o regulacje i zwrócić uwagę na bezpieczeństwo pieniędzy, które przecież my sami wymieniamy. Kantorom zależy na uwierzytelnieniu działalności przez instytucje nadzorcze, by podnieść zaufanie ze strony klientów. Problem jednak w tym, że do kantorów internetowych nie przyznaje się jeszcze ani Komisja Nadzoru Finansowego, ani NBP.
    Cytuj
  • Hedgingx 12 paź 2012, 18:26
    Na rynku kantorów internetowych całkiem dużo się ostatnio dzieje. Ostatnio zrezygnował jeden z większych kantorów internetowych - firma GoCash, a trzeba zauważyć że to był dość solidny e-kantor - jego właścicielem jest przecież firma brokerska TMS Brokers. Broker nie podał powodu z jakiego zrezygnowała ze swojej oferty, ale jest to niewątpliwie pewien znak, mówiący że:
    - nie zawsze handel walutami musi się opłacać,
    - jest już naprawdę duża konkurencja na rynku,
    - są duże bariery wejścia

    Warto więc wybierać duże instytucje skoro nawet przy kantorach internetowych jest pewna niepewność. Żeby potem się nie okazało, że stracimy swoje pieniądze. Oczywiście tak jak w artykule polecam porównywarkę kantorów strefawalut.pl gdyż można się z niej naprawdę sporo dowiedzieć.
    Cytuj
  • Monika1349 18 lis 2013, 11:26
    Zanim zdecydowałam się na wymianę waluty online (posiadam kredyt we frankach), miałam pewne obawy co do regulacji prawnych i tym samym bezpieczeństwa. Szybko jednak przekonałam się, że zanim pieniądze trafią na moje konto, są w dobrych rękach. Korzystam z usług www.amronet.pl. Spółka zarejestrowana jest w Sądzie Rejonowym, witryna spełnia wszelkie warunki bezpieczeństwa, tj. stosuje szyfrowanie SSL, powiadomienia wysyłane są na e-mail klienta, a wypłatę trzeba zatwierdzić kodem SMS. Kupuję tu CHF już od dłuższego czasu i absolutnie nie widzę żadnych nadużyć. Gdy wymieniam po najlepszym, dostępnym kursie- nie czekam, realizacja zlecenia następuje od razu.
    Cytuj
  • 18 lis 2013, 19:43
    No ciekawe.
    Ja bym uważał na taki kantory.
    Cytuj
  • Monika1349 20 lis 2013, 15:56
    RobertKowal napisał:No ciekawe.
    Ja bym uważał na taki kantory.
    Aby się przekonać, najlepiej samemu przetestować jak takie kantory działają. Wszystko opiera się zresztą na identycznej zasadzie jak bankowość elektroniczna, więc teoretycznie tak samo byłoby można obawiać się zrobienia przelewu przez Internet ze swojego banku, a jednak prawie wszyscy to robią. Korzystając z www.amronet.pl jest ta dogodność, że klient w zasadzie cały czas ma dostęp do swoich pieniędzy, nawet gdy zlecenie wymiany waluty jest w trakcie realizacji- można je anulować, a pieniądze w każdej chwili wypłacić na konto bankowe.
    Cytuj
  • luna67 23 sty 2014, 9:53
    Zmam Amronet.pl i chętnie korzystam, wiem, że to uczciwy i bezpieczny kantor.
    Cytuj
  • Monika1349 31 sty 2014, 21:07
    Dodam jeszcze, że na stronie amronet.pl, po zalogowaniu się wszystko co robicie i co już zostało zrealizowane, widoczne jest w historii transakcji, a więc nie ma żadnych niewiadomych.
    Cytuj
  • kifonda 29 sie 2014, 16:12
    Oj, popieram. Amronet jest najlepszy ze wszystkich tych kantorów internetowych. Ale to trzeba samemu sprawdzić, nie ma sensu się nad tym rozwodzić. Najlepiej przejrzeć ich kursy - to mówi samo za siebie.

    Cytuj
  • Sajana 11 cze 2015, 5:33
    Dobrze, że piszecie o tych zabezpieczeniach, bo ciągle jeszcze mało o tym wiemy. Ja już korzystałam z kantoru internetowego Ergokantor http://ergokantor.pl/ ,
    który ma swoje zabezpieczenia na wysokim poziomie. Ze względów bezpieczeństwa, podobnie jak w systemach bankowości elektronicznej, część transakcyjna serwisu ergokantor.pl znajduje się na oddzielnych serwerach niż część informacyjna. Serwery ergokantor.pl zlokalizowane są w Polsce. W zakresie bezpieczeństwa hostingu współpracujemy z firmą WizjaNet Sp. z o.o.
    Serwis ergokantor.pl jest zabezpieczony certyfikatem Premium EV SSL to certyfikat typu Extended Validation gwarantujący najwyższy poziom bezpieczeństwa i zaufania, który jest przeznaczony do zabezpieczania dużych serwisów (stron bankowych, korporacyjnych, itp.)
    Cytuj
  • zott 17 mar 2016, 1:33
    Moim zdaniem właśnie kantory internetowe w tym momencie sa bardzo bezpieczną możliwością wymiany waluty. w dodatku daje nam też możliwość by wymienić ja po najlepszym kursie. Dzięki porównywarkom takim jak https://qspread.pl/ może to zrobic bardzo szybko.
    Cytuj
1 2 z 2  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum