Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Kiedy wolne na poszukiwanie nowej pracy

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Kiedy wolne na poszukiwanie nowej pracy

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
Wróć do forum: Finanse, prawo, ubezpieczenia 1 2 3 z 3  
  • PolMassage 8 kwi 2011, 9:02
    Znajomy zwolnił się z firmy (nie wiem miał jej już dość) i chciał od szefa 2 dni wolnego na poszukiwanie pracy. Jest coś takie w kodeksie pracy. No ale szef mu odmówił twierdząc, że nie ma do tego prawa. Ja tego nie rozumiem. Przecież każdy ma zagwarantowane prawo do czasu na szukanie nowego zajęcia.
    Cytuj
  • Barnaba56 8 kwi 2011, 10:27
    zwolnił się i nie miał jakieś zapasowego zajęcia. No tak to się raczej nie robi. Mamy bezrobocie na poziomie 13% ja bym tak nie zrobił.
    Cytuj
  • 7nowela 8 kwi 2011, 12:42
    Oj coś mi się zdanie, że przełożony mógł tak postąpić. Od tej reguły są tam jakieś wyjątki, ale dokładnie nie wiem. Jest jakaś różnica między być zwolnionym a odejść samemu, co przekłada się na możliwość skorzystania z dni wolnych na poszukiwanie nowego zajęcia.
    Cytuj
  • Enzon 8 kwi 2011, 13:52
    Tą kwestię reguluje art 37 k.p

    art. 37
    § 1. W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
    § 2. Wymiar zwolnienia wynosi:
    1) 2 dni robocze - w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia,
    2) 3 dni robocze - w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 361 § 1.

    Moim zdaniem wszystko jest tu jasne. Te dni na poszukiwanie pracy należą się gdy to pracodawca zwolni z pracy, a nie kiedy to pracownik odejdzie.
    Cytuj
  • Declaration 8 kwi 2011, 14:12
    I drugi warunek, że w umowie przewidziano min dwu tygodniowy termin wypowiedzenia umowy o pracę. Od tego uzależniony jest czas jaki mamy na szukanie nowego zajęcia 2 lub 3 dni.
    Dłużej bo aż 3 dni i to płatne jest gdy okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.
    Cytuj
  • C_ZAK 8 kwi 2011, 17:38
    Płatne wolne nie należy się, gdy to pracownik odchodzi z firmy na własne życzenie -za porozumieniem stron, czy w przypadku, kiedy szef da dyscyplinarkę. To chyba naturalne, bo za te 2 czy 3 dni zakład płaci tak jakby się pracowało, choć się nie pracuje.
    Cytuj
  • Druid 8 kwi 2011, 18:49
    Inne sytuacje kiedy firma nie da tych dni wolnych to taki, że umowa została rozwiązana na czas na jaki została zawarta lub z dniem zakończenia pracy dla wykonania której ją zawarto.
    Cytuj
  • FreeDOOM 8 kwi 2011, 21:40
    Inaczej jest gdy pracownik nie przyjmuje nowych warunków pracy i płacy i na skutek tego dochodzi do wypowiedzenia zmieniającego. Jeśli taki szef wypowiedział pracownikowi warunki płacy a ten ich nie przyjął, wtedy wypowiedzenie przekształca się definitywnie. Pracownikowi należą się zatem owe dni na poszukiwanie pracy.
    Cytuj
  • John_Wayne 9 kwi 2011, 1:31
    takie wolne to jakby dwa dni laby, bo nie ma obowiązku z nich korzystać, a nawet jak masz ochotę to wcale nie musisz szukać w tym okresie pracy. Możesz wziąć rodzinkę i zrobić wypad za miasto, pójść do kina czy teatru, a firma ci jeszcze za to płaci. Ale to tylko 2 dni a nie dwa miesiące.
    Cytuj
  • PolMassage 9 kwi 2011, 6:06
    Aha czyli znajomy dostał dobrą odpowiedź. Skoro się sam zwolnił to nic nie dostanie.
    Cytuj
1 2 3 z 3  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum