Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Komu jaki urlop przysługuje

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Komu jaki urlop przysługuje

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
Wróć do forum: Finanse, prawo, ubezpieczenia 1 2 3 z 3  
  • Path_Finder 23 lip 2011, 10:06
    Ja już się pogubiłem z tymi urlopami ile i komu jaki przysługuje. Czytam, że jedni nabywają 2 dni za każdy miesiąc pracy inni po 1,66 dnia, a jeszcze inni nic bo to stażyści czy stypendyści. Wymiar urlopu zdaje się zależy głównie od stażu, tak?Im dłuższy tym więcej wolnego, tylko kto i na ile może liczyć?
    Cytuj
  • 100euro 23 lip 2011, 11:46
    Wymiar urlopu zależy od stażu oraz formy zatrudnienia. Ci co mają np. umowy o dzieło nie mają nic bo przecież formalnie nie są pracownikami.
    W najlepszej sytuacji są etatowcy, młodociani i niepełnosprawni. Ci ostatni to w ogóle ewenement, bo urlopu mogą mieć w ciągu roku nawet 50 dni plus te 4 na żądanie.
    Cytuj
  • Dyrektor 23 lip 2011, 12:27
    Kiedyś było tak, że pierwszy urlop nabywało się po przepracowaniu 6 miesięcy. Obecnie kodeks pracy zawiera inne regulacje i taki nowy pracownik nabywa urlop już po przepracowaniu 1 miesiąca! Nie jest to długi wypoczynek bo raptem owe 1,66 dnia bo 1/20 rocznego wymiaru.
    Kalkulacja jest prosta 20 dni / 12 = 1,66 dnia. Po przeliczeniu na godziny daje to nieco ponad 13 godzin, a więc 8 godzin (1 dzień) i 5 godzin następnego dnia. Tylko firma woli zaokrąglić owe 1,66 do 2 dni aby nie komplikować sobie życia. Nie jest to oczywiście obowiązek a raczej wyraz dobrej woli.
    Cytuj
  • Anelka 23 lip 2011, 14:21
    Czyli, na następny dzień mam niby 5 godzin wolnego i później trzeba przyjść ... na 3 godziny do pracy? Jakiś absurd.
    Cytuj
  • Cash 23 lip 2011, 17:01
    Absurd nie absurd takie są przepisy. Jeśli szef nie zaokrągli wypoczynku w górę, to te części ułamkowe kumulują się i urlop można wziąć od razu za parę miesięcy pracy.
    Wyjątkiem przy zaokrąglaniu wypoczynku w górę do pełnych dni są niepełnosprawni (art 154 par 2) oraz stali pracownicy (155(1) par 1 kp). W ich przypadku firma musi zaokrąglić wymiar wypoczynku do pełnych dni.
    Cytuj
  • Faustyn66 23 lip 2011, 18:23
    Spory problem jest z osobami, które pracowały bardzo krótko wyjechały za granicę gdzie robiły na czarno i po kilku latach wracają do pracy albo z tymi co zamknęli firmę i przeszli na etat. U nich trudno ustalić ile im się należy urlopu bo i przepisy się pozmieniały i nie mają dokumentów potwierdzających zatrudnienie. Inne zapisy kodeksu pracy obowiązują od 1 stycznia 2004 roku. Dokładnie nie wiem o co chodzi, ale kadrowe krew zalewa, bo muszą nieźle się nagimnastykować.
    Cytuj
  • Szkoleniowiec 23 lip 2011, 20:10
    Dokładnie to trzeba znać okoliczności konkretnego przypadku, bo może być tak, że stosuje się stare i jednocześnie nowe przepisy. Inną sprawą jest to, że wymiar ulopu po jednym roku wynosił kiedyś 18 dni a dzisiaj 20 dni. I tak nabywanie prawa do wypoczynku tych co po latach wracają do pracy odbywa się na starych zasadach, a le wymiar już na nowych.
    Cytuj
  • Kadra5 23 lip 2011, 20:52
    Stare przepisy mówiły o nabywaniu urlopu cząstkowego po 6 miesiącach pracy a nowe po 1 miesiącu. Można po prostu zapomnieć o krótkim stażu zatrudnienia sprzed lat i potraktować pracownika jakby pierwszy raz przyszedł do pracy. Wtedy co prawda firma traci bo pracownik nabywa prawo do urlopu już po miesiącu, ale kadrowa/y jest bardziej szczęśliwy bo nie musi grzebać w przepisach sprzed lat.
    Cytuj
  • Path_Finder 23 lip 2011, 21:54
    O ten urlop to chodziło mi jak to jest ze stażystami i tymi co ewentualnie kończyli studia, które zdaje się wlicza się w wymiar urlopu?
    Cytuj
  • GazetaCodzienna 23 lip 2011, 23:32
    W przypadku stażystów sprawa jest skomplikowana bo oni nie mają urlopu wypoczynkowego jako takiego tylko tzw. płatnie dni wolne. Za przepracowanie 30 dni nabywają 2 dni wolnego. Oczywiście muszą być skierowani na staż przez starostę na podstawie umowy zawartej między firmą a starostą - podstawą prawną jest ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
    Art 49 tej ustawy określa kto może być skierowany na staż - i tylko te osoby korzystają z płatnych dni wolnych.
    W stosunku do osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy:
    1) bezrobotnych do 25 roku życia,
    2) bezrobotnych długotrwale albo po zakończeniu realizacji kontraktu socjalnego, o którym mowa w art. 50 ust. 2 pkt 2, albo kobiet, które nie podjęły
    zatrudnienia po urodzeniu dziecka,
    3) bezrobotnych powyżej 50 roku życia,
    4) bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego,
    5) bezrobotnych samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko do 18
    roku życia,
    6) bezrobotnych, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia,
    7) bezrobotnych niepełnosprawnych
    Cytuj
1 2 3 z 3  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum