Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Zerwana umowa handlowa a koszty podatkowe

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Zerwana umowa handlowa a koszty podatkowe

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Jawny_30 18 cze 2011, 10:27
    Czy jeśli firma nie wywiąże się z podpisanej umowy/kontraktu i zapłaci karę umowną to taką karę może zaliczyć do kosztów podatkowych. Wysłuchałem kilku opinii i wynika z nich, że nie. Dla mnie to nielogiczne bo jeśli zerwę umowę to zapłacę np. 5 tys. zł kary, ale jak wykonam umowę to stracę 15 tys. zł i takie pieniądze wrzucę w koszty. Przecież to byłoby chore.
    Cytuj
  • C_ZAK 18 cze 2011, 11:46
    Jakby to powiedzieć welcome in Poland kraj wielkich możliwości, cwaniactwa i chorych przepisów podatkowych.
    Cytuj
  • ElMatador 18 cze 2011, 14:05
    Z tego co mi wiadomo, co fiskus woli abyś stracił ale wywiązał się z umowy niż stracił dużo mniej ale się nie narobił.
    Mnie też wydaje się coś nie tak z tymi kosztami, ale czort wie co takiemu fiskusowi chodzi po głowie.
    Cytuj
  • Eurodolar 18 cze 2011, 16:41
    Niestety dobrze słyszałem z tymi kosztami. Fiskus niechętnie godzi się na zaliczenie kar umownych do kosztów. Oto przykład

    Firma pyta
    Czy rekompensata zapłacona przez Spółkę w związku z odstąpieniem od zakupu drugiej maszyny stanowi dla Spółki koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy CIT?

    W jej przypadku lepiej zapłacić karę niż pchać się w kontrakt (bardzo niekorzystnie zmienił się kurs waluty rozliczenia umowy). Firma postępuje racjonalnie bo ogranicza stratę.

    Zdaniem Spółki, koszt związany z zapłatą rekompensaty na rzecz niemieckiego kontrahenta w związku z odstąpieniem od zakupu drugiej maszyny jest kosztem poniesionym w celu zabezpieczenia źródła przychodów i na podstawie art. 15 ust. 1 Ustawy CIT stanowi koszt uzyskania przychodów.

    Ale fiskus widzi to inaczej. Aby uznać w/w karę umowną za koszt podatkowy należy zbadać czy zostanie spełniona ogólna przesłanka wynikająca z art. 15 ust. 1 updop, tj. czy istnieje związek przyczynowo - skutkowy poniesionego wydatku z przychodem, czy też wydatek ten służył zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Kara umowna winna zatem być poniesiona w celu osiągnięcia przychodu albo w celu zabezpieczenia bądź zachowania źródła przychodów.

    IBPBI/2/423-10/10/PP, 2010.04.01, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach
    Cytuj
  • MasaKasa 18 cze 2011, 17:35
    no prosze bardzo znowu IS z Katowic. Co za jedni tam pracują, że wydają takie durnowate interpretacje. To oni chyba kazali wliczać w pensje pracownika udział w imprezie w sytuacji gdy ten był zaproszony, ale w ogóle nie przyszedł.
    Z takim podejściem to my nigdy nie będziemy potęgą.
    Cytuj
  • MandM 18 cze 2011, 18:30
    Z tego wynika, że jeśli firma chce ograniczyć stratę poprzez zapłacenie kary to za mało aby taką karę uznać za koszty podatkowe.
    Ale z orzecznictwa - trzeba poszukać - wynika, że sądy administracyjne są bardziej kumate w tych sprawach i stają po stronie podatników. Może warto się odwoływać od niekorzystnych decyzji, tylko nie zawsze warto - jak to jest kilkaset tysięcy to tak, ale parę tysięcy szkoda nerwów.
    Cytuj
  • CIT 18 cze 2011, 18:56
    Tak sądy administracyjne bardziej zdrowo rosządkowo podchodzą do sprawy i często stają po stronie podatnika. To jednak nie przeszkadza fiskusowi ciągle twierdzić, że lepiej stracić więcej ale wykonać umowę niż zapłacić karę i sporo zaoszczędzić.
    Problem w tym, że tu nie ma związku między karą a przychodem. Jest za to racjonalne działanie i próba ograniczenia straty.
    Też mnie to dziwi, bo co prawda ustawa o CIT i PIT zabrania wliczania kar w koszty, ale tylko gdy firma zawaliła np. dostarczyła złej jakości towar, coś źle wykonała i musiała za to płacić. Ale w sytuacji gdy zmieniają się warunki rynkowe często zrywa się umowy lub je negocjuje się na nowo.
    Cytuj
  • PITowiec 18 cze 2011, 21:50
    Interpretacje podatkowe są bardzo nieprzychylne w tej materii , ale jest też sporo interpretacji przychylnych podatnikom- oto przykład


    Czy opłata, którą Spółka będzie zobowiązana zapłacić w związku z zerwaniem umowy kontraktacji, będzie stanowiła dla Spółki koszt uzyskania przychodów? Spółka zaznacza, że koszt nabycia słodu od nowego dostawcy, po uwzględnieniu płatności z tytułu kary umownej za zerwanie umowy z pierwotnym kontrahentem, pozostaje niższy niż cena zakontraktowana pierwotnie.

    TAK, karę można zaliczyć w koszty.

    Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, ILPB3/423-476/09-2/ŁM, 2009 rok

    Inne interpretacje też potwierdzają takie stanowisko

    Przykładowo, stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 15 września 2008 r. (sygn. ILPB3/423-368/08-2/DS), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 31 stycznia 2008 r. (sygn. ITPB3/423-248/07/MT), czy Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 14 maja 2008 r. (sygn. IP-PB3-423-299/08-2/KB).
    Cytuj
  • Jawny_30 18 cze 2011, 23:00
    Bo podobne są regulacje też w PIT tak (CIT mnie nie interesuje).
    Od czego to zależy, że karę można wrzucić w koszty a innym razem nie.
    Wiem, że tych kar za sknocenie umowy się nie wrzuca w koszty, ale reszta. W czym jest problem, że organa podatkowe tak niechętnie widzą zaleczenie kar w kosztach?
    Cytuj
  • 4Deal 19 cze 2011, 1:18
    Trudno powiedzieć od czego zależy? Może od dobrze umotywowanego wniosku, od dnia i humoru dyrektora izby skarbowej, od sytuacji
    i nie wiem czego tam jeszcze.
    Cytuj
1 2 z 2  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum