Favore.plForumKomputery, Internet, telefony

Dane osobowe a przetwarzanie w chmurze

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Dane osobowe a przetwarzanie w chmurze

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • HPek1020 29 wrz 2011, 11:55
    Tak się zastanawiam jak to jest z ochrona danych osobowych przetwarzanych w chmurze (computing cloud). Normalnie to firma jest odpowiedzialna za kwestie danych osobowych, ale takie informacje w chmurze nie ma u siebie tylko gdzieś na zewnątrz. Kto za nie odpowiada - firma czy podmiot zewnętrzny.
    Cytuj
  • CezarIII 29 wrz 2011, 14:31
    To trudne zagadnienie, bardziej prawne niż techniczne. Na logikę zawsze odpowiada ten komu ktoś powierza swoje dane, a gdzie one są przechowywanie to kwestia drugorzędna. To raczej regulują jakieś umowy czy porozumienia.
    Cytuj
  • Enterowiec 29 wrz 2011, 18:20
    Przetwarzanie i przechowywanie w chmurze to najczęściej hosting i usługi pokrewne.
    Bezpieczeństwo zapewnia podmiot zewnętrzny tak gdzie składowane są dane, a co do reszty to firma która dysponuje naszymi danymi. Nie sądzę, aby np. operatorzy telekomunikacyjni mieli własne centra, raczej powierzają je na zewnątrz.
    Cytuj
  • MadTreXx 29 wrz 2011, 22:12
    Kwestie prawne przekazywanie danych podmiotom zewnętrznym reguluje dyrektywa UE 95/46/EC
    Tu tekst tej dyrektywy
    http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:31995L0046językl:NOT

    Długi tekst i raczej zrozumiały dla prawników.
    Jednak gorzej jest gdy firma chce przekazać dane poza obszar UE. Na jakiej podstawie, jakie gwarancje jak egzekwować prawo itd. Strasznie skomplikowane.
    Cytuj
  • Firma24 29 wrz 2011, 23:49
    W przypadku przekazywania danych poza obszar Unii sprawa nie musi być aż tak trudna. Jedyny warunek jest taki, aby kraj gdzie będą przechowywane dane zapewniał taki sam poziom bezpieczeństwa jak Polska.
    W przypadku niektórych krajów Komisja Europejska potwierdziła, że np. USA czy Izrael spełniają wymagania stawiane we wspomnianej wcześniej dyrektywie. Tylko co z innymi krajami. Wtedy to jest kłopot i tak naprawdę lepiej wybrać jakieś krajowe data center.
    Cytuj
  • CrossFire 30 wrz 2011, 7:14
    Na stronie Generalnego Inspektora danych osobowych znalazłem notkę
    "Komisja Europejska 4 listopada 2010 r. przyjęła kompleksową strategię dotyczącą ochrony danych osobowych w Unii Europejskiej (patrz komunikat KOM (2010) 609/3). Zakłada ona modernizację istniejących na poziomie Unii Europejskiej (UE) ram prawnych w zakresie ochrony danych osobowych."

    http://www.giodo.gov.pl/plik/id_p/2084/j/pl/ link do pdf.

    Chodzi o to, aby ułatwić transfer danych poza obszar UE, co jest przeszkodą w takich operacjach. mają powstać jakieś ramowe umowy, po spełnieniu których można transferować dane .
    Na razie od deklaracji do czynów nie zrobiono chyba nic.?
    Cytuj
  • Gregori 30 wrz 2011, 10:03
    Nigdy nie interesowałem się tematem w takim zakresie, ale najlepiej po prostu dowiedzieć o takich sprawach u inspektora od danych osobowych. Myślę, że jakby bank chciał przenieść dane np. do Indii to musiałby mieć zgodę inspektora danych osobowych. I raczej by jej nie uzyskał. To są zbyt cenne informacje, aby wędrowały w sumie nie wiadomo gdzie. Jeżeli do tego dodać, że spór toczyłby się pod sądami Indii, to kto normalny by się na to zdecydował?
    Cytuj
  • LexNext 30 wrz 2011, 13:46
    To nie tylko informacje handlowe ale także nasze własne. Rejestrując się na facebooku czy innym zagranicznym portalu nie wiemy do czego zostaną wykorzystane nasze dane np, imię, e-mail czy nawet fotografie. Nawet kasują konto kasujemy tylko możliwość dostępu do danych, które dalej na portalu są.
    Celem nowej strategii UE w sprawie ochrony danych jest informowanie konsumentów o tym, co się dzieje z informacjami, które podają firmom lub urzędom bądź udostępniają w serwisach społecznościowych.

    Cytuj
  • Barnaba56 30 wrz 2011, 14:56
    E tam takie gadanie. Mnie tam nie robi różnicy jak ktoś przetwarza moje dane, dopóki nie mam z tym problemów.
    Ta cała ustawa o ochronie to pic na wodę.
    Zdzwoni jakaś babka i wciska mi jakieś garnki i inne bzdury. Skąd ma mój telefon, skoro im nie dawałem.
    Kupili gdzieś i na pewno nie pytali się mnie o zgodę na całe te przetwarzanie.
    A niech sobie dzwonią i przysyłają ulotki. Może kiedyś jakaś się przyda.
    Cytuj
  • 6CiS 30 wrz 2011, 17:42
    Computing cloud to intratny biznes. Czytałem, że przychody sektora w tym segmencie rynku IT to już miliardy dolców, a za parę lat będą to już setki miliardów. I trudno się dziwić. Zakupić całą infrastrukturę to ogromne koszty, utrzymać informatyków też. A tak zlecasz jednej firmy i dostajesz jeden rachunek za usługi.
    Cytuj
1 2 z 2  
Komputery, Internet, telefony - dyskusje na forum