Favore.plForumPozostałe tematy

Czy kantory internetowe powinny być regulowane jak banki?

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Czy kantory internetowe powinny być regulowane jak banki?

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
Wróć do forum: Pozostałe tematy
  • konto_usuniete_279061 11 paź 2012, 16:06
    Pierwsze kantory internetowe zostały założone w Polsce w 2010 roku. W chwili obecnej funkcjonuje ich już kilkadziesiąt. Kantory internetowe są to proste, typowo społecznościowe platformy, które umożliwiają wyłącznie zakup oraz sprzedaż walut albo funkcjonują, jako rozbudowane portale, na, których można dokonać transakcji z wieloma dodatkowymi narzędziami i usługami. Obrót walutami jest uregulowany ustawą z 27 lipca 2002 r. Prawo Dewizowe (dalej jako PD, Dz. U. z 2002 r. Nr 141 poz. 1178 z późn. Zmian.). Pozwalają na oszczędzenie czasu, a także pieniędzy. Spread walutowy, stanowiący różnicę między kursem kupna oraz sprzedaży waluty, w kantorach internetowych jest o kilka groszy niższy niż w bankach czy w tradycyjnych kantorach.
    Prawo dewizowe precyzuje, jak ma wyglądać kantor, ale idącego już w setki milionów złotych obrotu walutą w sieci nie kontroluje nikt. Właściciele wirtualnych kantorów chcą regulacji, - jak podał "Puls Biznesu". (, 20.09.2012).
    Z uwagi na uregulowania prawne, działalność kantorowa nie może być realizowana tylko za pośrednictwem Internetu. Podmiot, który prowadzi taką działalność musi mieć lokal. Warto jednak podkreślić, że transakcje mogą być również rozliczane za pomocą rachunków bankowych. Oznacza to, że ustawodawca dopuszcza możliwość nieobecności którejś ze stron w lokalu kantoru w czasie dokonywania transakcji. W żadnym z przepisów PD ustawodawca nie podał obowiązku sprzedaży oraz kupna waluty tylko w lokalu. Przyjęcie założenia, dokonywania transakcji musi przebiegać w lokalu, powodowałoby brak możliwości realizacji transakcji w inny sposób, w tym przeprowadzania jej przez Internet, albo za pomocą rachunków bankowych.
    Kantory internetowe nie tylko wykorzystywane są do wymiany drobnych wakacyjnych sum, ale są również miejscem, w którym walutę regularnie kupują firmy, a także osoby spłacające kredyty w walutach obcych.( 11.05.2011).
    Kantory przejmują, niektóre funkcje, które do tej pory były zarezerwowane tylko dla banków.
    Każdy kantor, który występuje po licencję do Narodowego Banku Polskiego musi wykazać listę walut, którymi będzie handlował – jak wyjaśnia Adam Walaszek ( 04.09.2012)
    Główną różnicą jest w tym przypadku kwestia regulacji prawnych, rzutująca na bezpieczeństwo przechowywanych środków na rachunkach. Kantory internetowe podlegają rejestracji w Narodowym Banku Polskim, ale w praktyce nie ma organu, który by regulował ich działalność, a założyć kantor może każdy przedsiębiorca. Banki podlegają kontroli Komisji Nadzoru Finansowego, zaś bezpieczeństwo środków, które zostały zgromadzone na rachunkach zostało zagwarantowane jest przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Do tej pory nie istniała na rynku jakakolwiek oferta, która by łączyła tanią wymianę waluty z bezpieczeństwem środków.
    Bibliografia:


    Cytuj
Pozostałe tematy - dyskusje na forum
Poprzednia: Lokata