FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Drewniany taras

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • justynape 16 lis 2010, 17:15     (ostatnio zmieniony przez autora 16 lis 2010, 17:17, w całości zmieniany 1 raz)
    Naturalny taras z drewna.



    Tarasy zwykle wykańczane są ceramiką, bądź kamieniem. Warto jednak wyjść poza ten schemat i zbudować oryginalny taras z drewna. Drewniane tarasy odznaczają się klasyczną elegancją i jednocześnie tworzą ciepły, rodzinny klimat.

    Drewno, jako naturalny budulec doskonale komponuje się z zielenią ogrodu. Co ważne taki taras będzie nie tylko piękny ale i funkcjonalny. Drewno nie nagrzewa się na słońcu tak jak ceramika, dzięki czemu przyjemnie chodzić po nim boso. Również w chłodniejsze dni, kiedy drewno jest cieplejsze od płytek czy kamienia. Jak zbudować taki taras. Oto kilka wskazówek, które pozwolą uniknąć błędów przy montażu i problemów w czasie eksploatacji.

    Podstawowa konstrukcja

    Jeżeli planujemy prosty taras o regularnych kształtach, na płaskim terenie, to taras z drewna powstanie w okamgnieniu. Wystarczy zebrać wierzchnią warstwę ziemi i wysypać 15 – 20cm tłucznia oraz przykryć cienką warstwą piasku (5cm), a następnie ułożyć betonowe płytki w odstępach około 50cm. Płytki należy wypoziomować, tak, aby stanowiły równą podstawę pod drewniane legary które mocujemy na płytkach za pomocą specjalnych metalowych łączników. Do legarów przykręcamy deski. Warto wcześniej nawiercić otwory na brzegach desek, aby zapobiec ewentualnym pęknięciom w trakcie montażu. Należy zachować centymetrowe odstępy między deskami. Ważne aby dobrze dociskać deski do legarów w trakcie przykręcania i jednocześnie dociskać deski jedna do drugiej za pomocą ścisków stolarskich.


    Taras fantazyjny

    Jeżeli panujemy taras na nierównym terenie, należy zastosować fundament punktowy. Co 1,5 – 2m kopiemy dołek i zalewamy stopę fundamentową. Każdy słupek betonowy należy zwieńczyć stalową obejmą (90 x 90mm),do której mocuje się legar bazowy o wymiarach 9 x 9cm. Na nich przykręcamy kontr legary (4,5 x 9cm) w rozstawie 50cm. Do tak przygotowanej podstawy przykręca się następnie deski. Punktowy fundament pozwala tworzyć taras na zróżnicowanym terenie, różnica poziomów między poszczególnymi punktami tarasu może wynosić nawet 1,5m. Warto pamiętać, że tarasowi można nadać dowolnie wybrany kształt. Stosując na jego brzegu łuki gięto-klejone można uzyskać nieregularne linie.
    Cytuj
  • Marcin_Dombal 13 wrz 2012, 13:54     (ostatnio zmieniony przez autora 13 wrz 2012, 13:55, w całości zmieniany 1 raz)
    Przesyłam kilka naszych realizacji tarasów drewnianych.
    Zapraszam do kontaktu.
    Cytuj
  • della 10 paź 2012, 10:47
    Drewniany taras jest bardzo wymagający. Rozpoczynając od trudnych w Polsce warunków pogodowych, kończąc na zwykłym użytkowaniu. W wiąże się to przede wszystkim z gromadzeniem piachu, który może rysować powierzchnię. Trzeba też bardzo uważać, np. na przesuwanie mebli tarasowych, aby nie zarysować podłogi. Dla wszystkich fanów ogrodnictwa polecam taki oto stół doskonale pasujący do drewniano - ogrodowej konwencji
    Cytuj
  • kamillos1 30 paź 2012, 20:33
    Słyszałem, że takie drewno może nie być trwałe. Bardzo trudno jest znaleźć naprawdę dobrej jakości drewno, gdyż w Polsce brakuje surowców i odpowiedniej technologii do zabezpieczenia takiego drewna. Ja jakoś jestem bardzo przekonany do płytek. Wcale nie wyglądają gorzej niż drewniane tarasy. Sporo fajnych aranżacji i przykładów jest np. na stronie myway-paradyz.com (płytki ceramiczne). Właśnie jestem w trakcie przeglądania kolekcji, niedługo coś chcę wybrać odpowiedniego na taras, który łączy się z salonem.
    Cytuj
  • zainteresowani 8 kwi 2013, 10:19
    Drewniana podłoga na tarasie daje fajnie odczucia latem, ale musi być zabezpieczona przez zimą. Odpowiednie przygotowanie drewna już na etapie produkcji desek jest ważne ze względu na dalsze przyjemne i nieuciążliwe korzystanie przez lata. Dotychczas najpopularniejsze w Polsce były drzewa syberyjskie lub skandynawskie a może warto poszukać nowszych rozwiązań? Szukam właśnie desek na moją werandę i znalazłem stronę z ciekawostkami technologicznymi. Może ktoś z Was już korzysta z takich rozwiązań?
    Cytuj
  • oxsoy 8 kwi 2013, 12:52
    Takie tarasy są piękne dla oka, ale niestety trzeba też bardzo o nie dbać.


    Cytuj
  • blue-green 10 kwi 2013, 11:52
    Takie tarasy są bardzo ładne.Myślę że kiedyś się o taki pokuszę.Mam w rodzinie osoby które zajmują się stolarstwem. Jednak bez dobrej obrabiarki do drewna się nie obędzie.
    Cytuj
  • MartynKa79 12 kwi 2013, 12:30
    Ciekawie napisane. Jeśli chodzi o deski na taki bajeczny taras, który się u nas wciąż robi.. to kupowaliśmy w Andrewexie. Mają tam też fajnie zrobiony filmik na temat wyboru desek. Warto spojrzeć
    Cytuj
  • szkielet 12 kwi 2013, 21:44
    Myślę, że w Polsce jest zarówno technologia jak i odpowiedni materiał, żeby stworzyć trwały taras drewniany.

    Cytuj
  • erykit 12 kwi 2013, 23:07     (ostatnio zmieniony przez autora 12 kwi 2013, 23:08, w całości zmieniany 1 raz)
    Mi również bardzo podobają się takie tarasy. Sam chętnie bym sobie taki sprawił.
    Cytuj
1 2 3 z 3  
Remonty, budowa, wnętrza i ogrody - dyskusje na forum