FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Kostka granitowa

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • sisiaq 6 lut 2013, 10:17
    To jak będzie wyglądać podwórko i czy położona kostka będzie długo służyć zależy w dużym stopniu od jej ułożenia. Poniższy artykuł przedstawia kilka kroków jakie, trzeba poczynić, by cieszyć się dobrze ułożoną kostką granitową.

    Krok I - Przygotowanie do układania kostki granitowej
    1. Pierwszorzędną rzeczą jest wytyczenie kształtu ścieżki lub przeznaczonego do wyłożenia placu. Wykorzystuje się do tego pręty zbrojeniowe i przeprowadzony między nimi sznurek bądź linkę.
    2. Następnym etapem jest wykonanie odpowiedniej głębokości wykopu oraz podbudowy. Należy tutaj wspomnieć, że głębokość wykopu zależy od przepuszczalności podłoża i wielkości zastosowanej kostki granitowej. Na przykładzie:
    Grunty przepuszczalne nie wymagają podbudowy, pod warunkiem, że ścieżka będzie mało obciążona podczas użytkowania. W takim przypadku przy zastosowaniu kostki granitowej do 7cm wykop powinien mieć 15 cm głębokości. Przy zastosowaniu kostki przekraczającej 8 cm wykop powinien mieć 20 cm.
    Grunty nieprzepuszczalne. Przy kostce do 7 cm głębokość wykopu powinna wynosić ok. 35 cm, a przy kostce przekraczającej 8 cm głębokość wykopu powinna sięgać 40 cm. Jeżeli kostkę granitową układamy bezpośrednio na gruncie, wymaga się zastosowania przynajmniej 20 cm ubitej podsypki ( najczęściej stosuje się do tego tłuczeń lub żwir kamienny). W sytuacji, gdy kostka granitowa będzie układana na istniejący już materiał, można go wykorzystać na podbudowę, odpowiednio rozbijając go na małe fragmenty.
    Krok II - Krawężniki
    O krawężnikach trzeba pamiętać jedynie to by układać je wzdłuż krawędzi wykopu przygotowanego pod ścieżkę lub w wyciętych w podbudowie rowkach. Krawężniki powinno układać się na warstwie chudego betonu lub piaskowo-cementowej podsypce.
    Krok III – Nawierzchnia
    Zanim przejdziemy do kulminacyjnej czynności jaką jest układanie kostki należy jeszcze przygotować podkład. Na podkład najczęściej stosuje się piasek lub podsypka piaskowo-cementowa. Grubość takiego podkładu zależy od rozmiarów zakupionej kostki. I przyjmuje ona wartości:
    10 cm przy kostce nie przekraczającej 7 cm
    15 cm przy kostce przekraczającej 8 cm
     
    Po zakończeniu wszystkich powyższych kroków można przejść do układania nawierzchni.
    Na przygotowany podkład układamy kostkę podbijając ją gumowym młotkiem. Należy przy tym co chwila sprawdzać poziomicą, czy układana kostka jest równa i ma odpowiedni spadek. Po wykonanym ułożeniu sprawdzamy raz jeszcze czy wszystko jest poprawnie i równo ułożone, po czym szczeliny zasypujemy żółtym piaskiem lub drobnym żwirem granitowym o frakcji 0-0,4 cm i zalewamy wodą w celu uzyskania warstwy przepuszczalnej. Zamiast piasku czy żwiru można zastosować zaprawę piaskowo-cementową ( w proporcjach 1:3). Jednak to rozwiązanie sprawi, że powstanie warstwa nie przepuszczalna.
    Krok IV - Zakończenie
    Na sam środkami do usuwania zanieczyszczeń kamienia oczyszczamy z wszelkich powstałych zabrudzeń przygotowaną nawierzchnię, a następnie zabezpieczamy k
    Cytuj
  • Marta30S 8 lut 2013, 16:38
    Kurcze, trochę skomplikowana instrukcja, nie wiem czy tak sama bym dała radę...
    Jeszcze jakby mi przyszło omijac łukiem garaż blaszany który mam na działce, albo robić do niego dojście brukowane, to mogłoby się okazać, ze to mnie przerośnie..
    biedny los kobiety
    Cytuj
  • maciejewskaa 7 cze 2014, 16:57
    Zapomniałeś o jednym. Kostka musi być dobrej jakości (zresztą nie tylko granitowa, ale każda). Tutaj można sobie zerknąć na kostkę POMTECH. Oczywiście jest na rynku wiele firm, które oferują świetną jakość w dobrej cenie.
    Cytuj
  • Oldzina 8 lip 2014, 19:31     (ostatnio zmieniony przez autora 8 lip 2014, 23:11, w całości zmieniany 1 raz)
    Bardzo dziękuję za tak szczegółowy opis. Przyda się, żeby ocenić pracę ekipy, którą zamówiliśmy z firmy. U nich też wybraliśmy kostkę firmy SEMMELROCK. Poradzili nam z wyborem wzoru, bo zajmują się też projektowaniem. Będzie piękny podjazd i kostka wokół domu oraz alejki w małym ogrodzie i miejsce pod grill.
    Cytuj
  • lotny 20 lut 2015, 13:52
    Kostkę granitową najlepiej ułożyć na zaprawie cementowo piaskowej lub gotowych zaprawach do układania bruku albo na podsypce żwirowo - piaskowej. Przestrzenie między kostkami wypełnia się półsuchą zaprawą do spoinowania lub mieszania piasku i żwiru. Grubość warstwy podkładu będzie zależeć od wielkości kostki. Na koniec należy usunąć zanieczyszczenia za pomocą specjalnego środka do usuwania zanieczyszczeń z kamienia, ja używałem Dynasil Renowal 500 i wszystko ładnie zeszło. No i najlepiej jest jeszcze taką kostkę zaimpregnować środkiem, które będzie chronił ją również przed tłustymi plamami, wybrałem z tej samej serii Dynasil do kamienia i również zdaje egzamin, impregnowałem rok temu.
    Cytuj
  • nabierak 20 lut 2015, 21:49
    Producenci brukowej mają też w ofercie granitową. Taki trochę paradoks, ale zauważyłem to w ofercie firmy Bruk Bet, nawet 3 kolory tej granitowej. uśmiech
    Cytuj
Remonty, budowa, wnętrza i ogrody - dyskusje na forum
Następna: Kamień rzeczny