W celu poprawnego funkcjonowania gaśnic (podręcznego sprzętu gaśniczego) należy go poddawać regularnym przeglądom i konserwacji lub jeśli jest taka potrzeba, również remontom. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami Wyślij e-mail Wyślij e-mail Wyślij e-mail gaśnice powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym zgodnie z zasadami określonymi w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic (PN-EN 3), w dokumentacji technicznej oraz instrukcjach obsługi.
Przeglądy takie powinny być przeprowadzane z zachowaniem czasookresów ustalonych przez producenta danego sprzętu, jednak nie rzadziej niż raz w roku.
Po każdorazowej kontroli sprzętu gaśniczego mającego na celu utrzymanie go w gotowości, konserwator jest zobowiązany wydać użytkownikowi odpowiednie poświadczenie. Jest ono wydawane w formie samoprzylepnej etykiety, na której widnieją informacje dotyczące stanu sprawności, daty badania, daty następnego badania, nazwę firmy wykonującej kontrolę i podpis konserwatora.
Brak dokumentu stwierdzającego terminowe przeprowadzenie konserwacji sprzętu stanowi podstawę do nałożenia grzywny przez kontrolującego obiekt, a w przypadku pożaru może znacznie skomplikować uzyskanie odszkodowania.
Zgodnie z art. 4 ust. 2 Wyślij e-mail wykonywanie czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej (w tym również legalizacja gaśnic) jest możliwe tylko przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje (co najmniej wykształcenie średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej lub co najmniej tytuł zawodowy "technik pożarnictwa").