REKULTYWACJA
Jednymi z często występujących w otaczającym nas środowisku zanieczyszczeń są substancje ropopochodne. Występują one bardzo często tam, gdzie prowadzi się lub była prowadzona działalność wykorzystująca ropę naftową i jej pochodne lub wytwarzała różne związki z grupy węglowodorów. Tak więc są to głównie tereny przemysłowe (szczególnie związane z przemysłem rafineryjnym, chemicznym i gazownictwem) oraz miejsca przeładunku paliw począwszy od baz paliw po najmniejsze stacje benzynowe. Tego typu miejsca położone są zarówno w pobliżu lub wśród dużych skupisk ludności, jak też w miejscach odosobnionych niejednokrotnie w pobliżu terenów o wysokich walorach przyrodniczych.
Biorąc więc pod uwagę miejsca występowania tego typu zanieczyszczeń i ich nierzadko toksyczny i rakotwórczy charakter, oczywistym jest konieczność usunięcia zanieczyszczeń substancjami ropopochodnymi ze środowiska.
W celu usunięcia zanieczyszczeń substancjami ropopochodnymi stosuje się różne sposoby rekultywacji. Do sposobów tych należą m.in.: wymiana gruntów, sczerpywanie wolnego produktu, metody biotechnologiczne, a wśród nich stosowanie bakterii rozkładających węglowodory i roślin zdolnych do absorbowania, stabilizowania i metabolizowania tego typu związków.
Obecnie metody biotechnologiczne wykorzystujące bakterie rozkładające węglowodory wydają się jako najbardziej uzasadnione ze względów ekologicznych i ekonomicznych. Technologia ta polega na wprowadzeniu odpowiednich szczepów bakterii oraz dostarczeniu mineralnych i organicznych substancji niezbędnych do istnienia życia mikroustrojowego, a następnie szybkim rozmnożeniu mikroorganizmów w gruncie, osadzie lub wodzie. W wyniku współdziałania ze sobą wprowadzonych bakterii dochodzi do rozkładu zanieczyszczających związków ropopochodnych na nieszkodliwe produkty, czyli dwutlenek węgla i wodę.
Firma DEKONTA Polska oferuje przeprowadzenie rekultywacji środowiska gruntowo-wodnego wspomnianą metodą biotechnologiczną z zastosowaniem bakterii. Tego typu biodegradację przeprowadza się dla gruntów w technologii "EX SITU" - poza miejscem skażenia i "IN SITU" - na miejscu skażenia. Stosuje się ją również do oczyszczania wody. Cały proces wspomaga się metodą mechaniczną poprzez sczerpywanie wolnego produktu naftowego.
W technologiach stosowanych przez naszą firmę używa się biopreparaty zawierające bakterie rozkładające zanieczyszczenia ropopochodne, które posiadają atest Państwowego Zakładu Higieny. Bakterie wchodzące w skład biopreparatu są bakteriami powszechnie występującymi w glebie, wodach śródlądowych i morskich. Nie wywołują one żadnych chorób ani u ludzi i ani u zwierząt. W procesach rekultywacji aplikujemy biopreparaty BIOTECH-RL (atest HK/M/0023/01/2006) i DEKONTAM-2-DL (atest HK/M/0817/01/2004).
GEOLOGIA I HYDROGEOLOGIA
Rekultywacja środowiska gruntowo-wodnego wymaga dokładnego rozpoznania tego środowiska przed rozpoczęciem procesu oczyszczania. Stosuje się wówczas metody powszechnie stosowane w geologii i hydrogeologii. Dlatego zdobyte doświadczenia w dziedzinie rekultywacji można przenieść na pole innych problemów i zagadnień, których rozwiązanie wymaga działań z zakresu geologii i hydrogeologii. Tak więc z dziedziny geologii i hydrogeologii DEKONTA Polska Sp. z o.o. oferuje:
- wykonanie projektów i dokumentacji hydrogeologicznych
- wykonanie projektów odwodnień wykopów
- rozpoznanie warunków hydrogeologicznych pod planowane inwestycje budowlane
- pobór próbek gruntu i wody