Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Podatek od nieruchomości a sezonowa działalność

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Podatek od nieruchomości a sezonowa działalność

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Smallbiznes 8 wrz 2011, 15:18
    Czy przedsiębiorca, który prowadzi np. działalność gastronomiczną sezonowo musi cały rok płacić od nieruchomości według wyższych stawek opłat? Może się zdarzyć, że przez pół roku w lokalu nie jest prowadzona żadna działalność, więc podatek powinien być niższy. Nie chodzi mi o działalność gastronomiczną tylko tak ogólnie, to tylko był przykład, bo sam sezonowość widać najlepiej.
    Cytuj
  • LeoZawodowiec 8 wrz 2011, 16:14
    Pytanie może i słuszne, ale odpowiedź raczej nie będzie satysfakcjonująca.
    Idąc innym tropem. Mieszkam w domu i przez 3 miesiące mnie nie ma w mieszkaniu. Czy mogę za te 3 miesiące nie płacić?
    No przecież tam nie mieszkam. Pewne elementy opłacane według licznika pewnie będą mniejsze jak woda, prąd, ale resztę płaci się jakby się mieszkało.
    I tu jest podobnie. Choć nie ma obrotu to podatek od nieruchomości się płaci, a gminy nie naliczają go według najniższej stawki.
    Cytuj
  • GazetaCodzienna 8 wrz 2011, 18:13
    Też zgadzam się z postem wyżej - nie ma wyjścia i trzeba płacić.
    Nie wiem natomiast jak to jest w przypadku zawieszenia działalności, bo jak rozumiem sezonowość polega na tym, że lokal się ma, nie ma przychodu ale i nie ma zawieszenia?
    Cytuj
  • Firma24 8 wrz 2011, 19:40
    Podatek od nieruchomości nie jest związany z przychodem, obrotem czy nawet faktem prowadzenia działalności tylko z faktem posiadania lokalu. To za lokal płaci się podatek a nie za obrót. Na moje oko trzeba płacić, albo wyrejestrować firmę.
    Cytuj
  • PrawkovsPrawy 8 wrz 2011, 20:51
    Ustawa o podatkach lokalnych nie uzależnia daniny od faktycznego prowadzenia biznesu. Wystarczy, że przedsiębiorca ma lokal w ewidencji, który nie jest wyłączony z opodatkowania, aby płacić podatek.
    Maksymalna stawka wynosi 21,05 zł za m2, więc przy 100 m2 miesięcznie płaci się ponad 2000 zł, a więc sporo.
    Cytuj
  • Pol_Liberty 9 wrz 2011, 0:52
    Nie płaci się podatku od nieruchomości w firmie, jeśli ta ze względów technicznych nie nadaje się do prowadzenia działalności gospodarczej.
    Takimi przesłankami może być np. opinia straży pożarnej o niedopuszczeniu lokalu do wykorzystania. Wtedy niby ma się lokal czy budynek, ale nic w nim zrobić nie można.
    Cytuj
  • Negro 9 wrz 2011, 7:39
    WSA w Szczecinie I SA/sz 53/11 w dniu 28 IV 2011 stwierdził, że nie ma znaczenia czy działalność jest wykonywana czy nie, liczy się fakt posiadania nieruchomości przez firmę. Sprawa dotyczyła podatku za 2010 rok.

    Z kolei w innej sprawie firma miała budynki mieszkalne i fiskus chciał nałożyć na nie podatek od nieruchomości tak jak za lokal gospodarczy, ale przepisy jasno wskazują, że tak nie może być.

    Art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 z późn.zm.) mówi przez budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej rozumie się te budynki, które są w posiadaniu przedsiębiorcy, z wyjątkiem budynków mieszkalnych.

    WSA również w Szczecinie I SA/Sz 144/11 powiedział, że gdy budynki mieszkalne nie są przeznaczone na prowadzenie biznesu, to właściwa stawka podatku jest niższa.
    Cytuj
  • StachuSHOP 9 wrz 2011, 9:25
    No dobra a co w okresie zawieszenia działalności? To jest sytuacja inna brak klientów czy sezonowość. Wtedy podatek się płaci czy nie.
    Bo jedak jest on spory, nie ma się co oszukiwać dla małej firmy bardziej uciążliwy niż ZUS i te inne wymysły systemowe.
    Cytuj
  • Paragon 9 wrz 2011, 12:13
    Ja szukałem odnośnie płacenia daniny od nieruchomości i zawieszenia, ale raz znalazłem, że się nie płaci a innym razem, że się płaci.
    Gdybym miał strzelać to stawiałbym, że się nie płaci, ale ręki i głowy za to bym nie dał.
    Cytuj
  • paragraf54 9 wrz 2011, 14:53
    Niestety w okresie zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej trzeba płacić podatek od nieruchomości.

    To co prawda odpowiedź dość stara bo z 2009 roku, ale wciąż aktualna - piszę stara bo u nas 2 lata to całe wieki


    Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki - z upoważnienia ministra -

    na interpelację nr 7915

    w sprawie zawieszenia działalności gospodarczej oraz podatku od nieruchomości

    Jednocześnie uprzejmie informuję, iż minister gospodarki jest organem właściwym wyłącznie w zakresie interpretowania przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Podkreślenia wymaga także, że ustawa SDG zawiera wyłącznie przepisy o charakterze ogólnym, także w zakresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. (...) Niezależnie od powyższego uprzejmie informuję, iż Ministerstwo Finansów, odpowiadając na pytanie prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie w przedmiotowej sprawie, potwierdziło w stanowisku z dnia 1 grudnia 2008 r., iż przedsiębiorca lub firma, która zgodnie z art. 14a ustawy SDG zawiesza wykonywanie działalności gospodarczej, musi płacić w tym okresie podatek od posiadanych nieruchomości według stawek określonych dla gruntów i budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

    ble ble Sekretarz stanu

    Adam Szejnfeld

    Warszawa, dnia 3 marca 2009 r.

    Taka odpowiedź chyba jasno wskazuje, że zawieszenie firmy nie zawiesza obowiązku płacenia podatku od nieruchomości.
    Cytuj
1 2 z 2  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum