Favore.plForumRemonty, budowa, wnętrza i ogrody

Kolektory słoneczne

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Kolektory słoneczne

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Lilijka 29 lip 2010, 13:40
    Ciekawa jestem czy znajdą się tutaj posiadacze kolektorów słonecznych, chcielibyśmy zainstalować takie na swoim domu, ale ceny są porażające i chciałabym się upewnić, że nie zrobię tym tylko prezentu przyrodzie i państwu... Co sądzicie o solarach? Czy opłaca się to w polskich warunkach? Czy jest to efektywne?
    Cytuj
  • gelbo 24 sie 2010, 10:28
    Swego czasu dyskutowaliśmy z sąsiadami nad instalacją solarów na bloku mieszkalnym. Z tego co kojarze są dotacje z UE na takie solary. Inwestycja się zwraca w dość krótkim czasie.
    Cytuj
  • intechbud 26 sie 2010, 12:15
    Zgadza się - na kolektory słoneczne jest dofinansowanie około 45% wartości inwestycji.
    Z tego co kojarzę w programie dofinansowania uczestniczy Bank Ochrony Środowiska, wybrane Banki Spółdzielcze i któryś jeszcze.
    W naszych warunkach klimatycznych, kolektory sprawdzają się w przypadku podgrzewania ciepłej wody, do ogrzewania budynku trzeba mieć alternatywę w postaci kotła.
    Cytuj
  • latynowska8 26 sie 2010, 15:41
    Ale czy w naszej strefie klimatycznej opłaca się to w ogóle montować? Tak szukam opinii i chyba po równo widzę za i przeciw... Jedni twierdzą,że super opcja, bo można mieć przez pół roku praktycznie za grosze ciepłą wodę. Wg innych w Polsce sięto właśnie nie opłaca, bo za mało słońca. I dalej nie wiem co myślećprzymrużenie oka
    Cytuj
  • freshuser 26 sie 2010, 19:13
    latynowska8 napisał:Ale czy w naszej strefie klimatycznej opłaca się to w ogóle montować?
    Niekoniecznie to oznacza, że korzystasz z instalacji tylko w sezonie. Próżniowe zbierają światło rozproszone, jak będziesz mieć podgrzane do 30 stopni, a resztę dogrzejesz w inny sposób, to i tak lepiej niż grzać od zera...
    Cytuj
  • Kandydat 26 sie 2010, 22:03
    Dużo zależy od tego ile się przeznaczy na instalację - czy wybierasz renomowanych producentów, czy mniejszych, ale tańszych (a też oferują dobrą jakość). Wg mnie opłaca się założyć solary, ale nie ma co liczyć na to, że po kilku latach zwróci sie taka inwestycja.
    Cytuj
  • Mizantrop 26 sie 2010, 23:52
    Witam. Korzystam od dwóch lat z paneli solarnych i od wiosny do października tylko w ten sposób ogrzewamy wodę. Mam cztery panele, dwa zbiorniki 300l i 120l. poza tym okresem temp wody wzrasta o ok 10stopni. Koszt inwestycji to ponad 5tys zł. Nie wiem kiedy sie to zwróci, ale wydatki na energię mamy dość małe...
    Cytuj
  • Lilijka 27 sie 2010, 1:15
    A w jaki sposób ogrzewasz dom?
    Cytuj
  • Mizantrop 27 sie 2010, 6:06
    Dom ogrzewany jest gazem + kominek z płaszczem i słońcem oczywiście (podłogówka)

    Cytuj
  • Specyfinder 27 sie 2010, 8:38
    Mizantrop napisał:Koszt inwestycji to ponad 5tys zł. Nie wiem kiedy sie to zwróci, ale wydatki na energię mamy dość małe...
    Własnie dlatego się zastanawiam nad sensem takiej inwestycji. Jak mam wydać parę tysięcy na coś, co nie wiadomo czy się zwróci, to wolę chyba wydać co miesiąc po trochę więcej...
    Cytuj
1 2 3 z 3  
Remonty, budowa, wnętrza i ogrody - dyskusje na forum
Następna: malowanie tapety