Favore.plForumSprzęt elektroniczny, fotografia

Papier matowy czy błyszczący

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Papier matowy czy błyszczący

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Lamer 25 lis 2010, 13:11
    Mam zrobionych parę zdjęć i chciałbym je przenieść na papier. Tylko nie wiem na jaki się zdecydować matowy czy błyszczący. Najlepiej, aby zdjęcia długo trzymały i nie wyblakły.
    Cytuj
  • Basia26 25 lis 2010, 15:32
    Ja zawsze wybieram matowy papier. Z prostej przyczyny. Na matowym papierze nie widac tak odcisków palców jak na błyszczącym. Co do trwałości, to pewnie po latach się dowiedz czy zakład fotograficzny ciebie nabrał czy nie.
    Cytuj
  • Barnaba56 25 lis 2010, 18:46
    Mnie to przypomina dyskusję czy pisać w zeszycie w kratkę czy w linie.
    Cytuj
  • Fotok 25 lis 2010, 20:14
    Nie zgodzę się z Barbaną56. Zdjęcia na papierze błyszczącym maja wyższy kontrast i lepiej widać na nich drobne szczegóły. Dlatego właśnie do zdjęć portretowych może być lepszy papier matowy.

    Zdjęcia na matowym papierze inaczej się prezentują i nie dają refleksów od świateł, można błysnąć halogenem i zdjęcia nabierają innego wyglądu, oczywiście błysk jest troszkę ostrzejszy, ale mi to nie przeszkadza, odbijanie palców na macie jest znacznie mniejsze a dobry polmat jest jak aksamit.
    Cytuj
  • Greed 25 lis 2010, 20:49
    Ja zawsze wywołuję z połyskiem ale spotkałem się z opinią, że w np. albumie ślubnym ładniej i bardziej elegancko wyglądają fotki matowe. Moja koleżanka wywołała zdjęcia ze ślubu na jednym i na drugim papierze na pamiątkę.
    Cytuj
  • TechNews 26 lis 2010, 0:00
    W dobrym zakładzie foto, są minimum 4 rodzaje papierów do wyboru. Pomiędzy matem a połyskiem, jest papier jedwabisty oraz z tego co pamiętam papier perłowy, dodaje zdjęciu jakby trzeciego wymiaru, ale nie wszystkie zdjęcia nadają sie do wywołania na tym papierze.
    Warto sobie zdać sprawę jeszcze z dodatkowych kwestii związanych z wyborem mat/połysk. Zdjęcia matowe to optycznie mniejszy kontrast, nasycenie i ostrość. Jeśli tego typu zdjęcia wkleimy do albumu z jasnymi stronami to zdjęcia "przygasną". Jasna przestrzeń wokół zdjęcia spowoduje, że będziemy odbierać te zdjęcia jako mało kontrastowe i słabo nasycone. Dlatego do albumu z jasnymi stronami zalecam odbitki błyszczące, a do albumów z ciemnymi stronami to już jak każdy chce.
    Cytuj
  • zsp 2 gru 2010, 13:41
    Według mnie na matowym zdjęcie wygląda bardziej elegancko. Przy oglądaniu nie ma wkurzających refleksów świetlnych a i trudniej takie zdjęcie popalcować. Ale każdy ma swój gust.
    Cytuj
Sprzęt elektroniczny, fotografia - dyskusje na forum