Favore.plForumSamochody, usługi transportowe

Jaki olej do auta?

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Jaki olej do auta?

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Ogryzka 3 mar 2018, 0:12
    Czy wiecie jak można dobrać olej do swojego auta? Chciałabym zrobic wymianę, a nie wiem jaki olej kupić. Nie chciałabym sie zdawac na to co poleci mi mechanik, bo z tym różnie bywa. Nie nam się nawet na róznicach między 5W40 czy 10W40, albo 0W30? Czym one się różnią i czy każdy olej 5W40 jest taki sam?
    Cytuj
  • Meggi85 4 mar 2018, 13:27
    Możesz sobie sprawdzić na Shell LubeMatch. Te oznaczenia to odpowiednie klasy jego lepkości oznaczona poprzez SAE, taką klasyfikację. Dla przykładu olej 5W-40 - 5 to wskaźnik lepkości oleju w niskich temperaturach, liczba 40 to wskaźnik lepkości oleju w wysokich temperaturach, a litera „W” oznacza, że olej jest zimowy, ale jeśli występuje za nią liczba to oznacza, że olej można stosować przez cały rok. Taki olej jest syntetyczny, ale może też być półsyntetyk i mineralny.
    Cytuj
  • Masa 11 mar 2018, 18:11
    Z ta gęstością czyli literką "W" chodzi o to, że zimą olej silnikowy powinien być o mniejszej gęstości - bo jak się silnik nagrzeje to jego struktura się zmienia. Ale jak wsiadasz do samochodu gdy jest mróz i zimny silnik to olej ma 5W, czyli jest rzadki - wiec łatwiej przemieszcza się z dolnej części silnika do górnej. A przy nagrzanym silniku olej zyskuje strukturę o wartości 40. Podałem tutaj przykład "działania" oleju z oznaczeniem 5W-40.
    W każdym razie olejów SHell Helix także używam u siebie, pozbyłem się dzięki nim nagaru nagromadzonego przez oleje gorszej jakości, w ogóle zauważyłem, że silnik zaczął pracować inaczej, lepiej.
    Cytuj
  • Meggi85 14 mar 2018, 21:41
    To nie do końca tak z tą gęstością, chyba że źle Cię zrozumiałam. Ogólnie oleje same w sobie mają tą sama gęstość jedynie różnią się lepkością. Jeśli chodzi o płynność oleju to spada wraz ze spadkiem temperatury. Każdy olej w ujemnej temperaturze jest gęsty. Olej o niższej lepkości zimowej zawsze jest lepszy dla silnika niż olej o dużej lepkości, bo krócej silnik pracuje "na sucho". Najlepiej jednak dobrać tak jak zalecane to jest przez producenta.

    Brat mechanik może człowiekowi zmienić potrzeganie świata uśmiech
    Cytuj
  • Quku 23 mar 2018, 18:05
    Meggi, a to Shell Lube Match to co to jest, jakaś aplikacja czy oprogramowanie dołączane do produktów Shella?
    Cytuj
  • Romek61 27 mar 2018, 7:59
    program Lube Match to darmowa aplikacja bardzo łatwo dobierzesz odpowiedni olej do swojego auta i wielu znajomych korzysta z tego programu i nie zdarzyło się żeby nie było auta .
    Cytuj
  • Quku 25 kwi 2018, 20:44
    No ok, dzięki za wyjasnienia. Ta aplikacja, czy tam narzędzie jak to nazywasz jest darmowe w obsłudze?
    Cytuj
  • Meggi85 28 kwi 2018, 7:31
    Aplikację się pobiera. A tutaj wchodzisz na stronę http://lubematch.shell.pl/ i wszystko robisz sobie on line.
    Cytuj
  • Ogryzka 28 kwi 2018, 8:58
    Weszłam i przeklikałam kolejno wszystko. Shell wskazał mi dwa oleje które będą dobre dla mojego auta. Przyznam, że tutaj wybór już zostawiłam mężowi, ale to już był mocno świadomy wybór dzięki LubeMatch.
    Cytuj
  • Meggi85 13 cze 2018, 18:59
    Zarówno jak się jedzie do mechanika jak i siadając do LubeMatch trzeba znać dane auta. Tak samo mechanik dobiera odpowiedni olej jak i możemy sobie go na Shell dobrac sami. Proste działanie i od razu wiadomo.
    Cytuj
1 2 3 4 5 z 5  
Samochody, usługi transportowe - dyskusje na forum