Grupa Money.pl
Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Sprzedaż mieszkania bez podatku

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI

Sprzedaż mieszkania bez podatku

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
Wróć do forum: Finanse, prawo, ubezpieczenia 1 2 3 4 5 z 5  
  • Minister 26 mar 2011, 7:54
    Jak to w końcu jest ze sprzedażą mieszkania bez podatku. Raz czytam coś o 5 latach innym razem, że pieniądze że sprzedaży jednego lokum muszę zainwestować w inne mieszkanie. Ta karuzela podatkowa powoduje, że nie wiadomo co i jak.
    Sytuacja dotyczy mieszkania nabytego w 2005. Gdyby liczyć te 5 lat to sprzedaż powinna być bez podatku dochodowego?
  • Bob_Budowlaniec 26 mar 2011, 9:57
    To opodatkowanie może być trudne do ustalenia bo te przepisy zmieniały się kilka razy i to w przeciągu 2 lat jeśli dobrze pamiętam. Ja tego nie rozumiem. Skoro mieszkanie jest moje to dlaczego miałbym dzielić podatkiem z państwem. I tak już płacę PIT, Vat we wszystkim co kupuje oraz akcyzę w paliwie i alkoholu.
  • ekonomista 26 mar 2011, 12:52
    Taka jest rola podatku płacisz ale nie masz prawa wymagać. Są już podatki od deszczu, od psa i masa innych więc od mieszkanie też mogą być. Z takiego założenia wychodzili kolejni ministrowie finansów i jakby mogli to VAT od akcyzy by naliczyli powiększyli o CIT i opodatkowali CIT.
  • DexterII 26 mar 2011, 13:18
    Były trzy zmiany opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Do 2006 roku były inne i po tym okresie też wszystko się zmieniło. Podatek był płacony od dochodu, później od przychodu a wiadomo że jedno i drugie to zupełnie inna sprawa i inna wysokość ewentualnej daniny.
  • Brat_PIT 26 mar 2011, 13:51
    Ale ta nieruchomość (mieszkanie) to coś prywatnego czy wchodzące w ramach działalności gospodarczej. To jest ważne. Można przyjąć, że jest jeśli jest to prywatne lokum to licząc 5 lat od nabycia nie płaci się podatku.
    Mieszkanie z 2005 roku można sprzedać po 5 latach pełnych. Tylko nie pamiętam jak to jest liczone czy np od czerwca 2005 do czerwca 2010 czy od 1 stycznia 2006 do upływu 5 lat.
  • FinansowyKrawiec 26 mar 2011, 15:16
    Brat_PIT napisał:Mieszkanie z 2005 roku można sprzedać po 5 latach pełnych. Tylko nie pamiętam jak to jest liczone czy np od czerwca 2005 do czerwca 2010 czy od 1 stycznia 2006 do upływu 5 lat.
    Nawet gdyby było liczone o 1 stycznia 2006 to 5 lat i tak już minęło, więc można sprzedawać bez podatku.
  • Minister 26 mar 2011, 16:03
    Ale na pewno tak jest, bo nawet jak sprzedam i nie muszę płacić podatku to czy muszę kupić mieszkanie. Na tych sprawach się nie znam.
  • Negro 26 mar 2011, 17:18
    Od 2005 czy 2006 roku nastąpiły trzy zmiany opodatkowania sprzedawanego mieszkania. Co więcej te przepisy obowiązują do dziś, ale generalną zasadą jest to, że jeśli sprzedajemy mieszkanie kupione po upływie 5 lat od jego kupna, to NIE PŁACIMY podatku.
  • Brat_PIT 26 mar 2011, 18:54
    To ja wiem dlatego podałem przykład. Opodatkowanie ma zastosowanie do lat
    2006 roku lub wcześniej
    lat 2007-2008
    lat 2009-2010

W każdym z tych okresów inaczej liczyło się podatek a to od dochodu a to od przychodu, a to było 10 % a to było 19 %.
  • EasymakeMoney 26 mar 2011, 20:31
    Najgorzej było w roku 2006 i wcześniej. Ci co sprzedali mieszkanie przed upływem 5 lat od jego nabycia muszą zapłacić 10% od przychodu !!! Czyli nie mogą uwzględnić kosztów nabycia mieszkania, jego remontu itd.
    Jesli mieszkanie kosztowało 250 tys. zł i wpakowali 50 tys. w remont to mieszkanie powinno być warte 300 tys. zł
    10 proc. od 300 tys. to 30 tys. zł podatku.
    Przecież jak ktoś remontował mieszkanie to w nie włożył a za karę został opodatkowany. Później było nieco lepiej i przepisy były mniej restrykcyjne.
1 2 3 4 5 z 5  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum